Drzewa w mieście – powstała apka pokazująca, gdzie ich brakuje

Za jej sprawą można nie tylko sprawdzić, jak zielone są ulice wybranych miast, ale także poznać gatunki drzew.
.get_the_title().

Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzył aplikację Treepedia, dzięki której można sprawdzić, gdzie potrzebne są drzewa w mieście. Narzędzie pokazuje gęstość zadrzewienia w 26 wybranych miastach świata. Treepedia zbiera dane z Google Street View i dzięki temu tworzy specjalny indeks zieleni – ranking klasyfikujący poszczególne ulice według ich zadrzewienia. Użytkownik może kliknąć w mapę i zobaczyć, jak zielone są ulice w jego mieście. To jednak nie wszystko! Za sprawą tej aplikacji można także poznać liczbę oraz różnorodność gatunków drzew. Dodatkowo Treepedia pozwala na tworzenie porównań. Okazuje się, że spośród miast monitorowanych przez aplikację, najgorzej wypada Paryż, a tuż za nim plasuje się Nowy Jork.

Najbardziej zielonym miastem jest Vancouver – 26 proc. jego powierzchni pokrywają drzewa.

Źródło: inhabitat.com

Twórcy aplikacji mają nadzieję, że za jej sprawą w miejskich „dżunglach” pojawi więcej zieleni. Przede wszystkim liczą na inicjatywę ze strony mieszkańców. Planują także dodać funkcje pozwalające użytkownikom zaznaczać drzewa w swoich dzielnicach i ostrzegać lokalne władze o obszarach, które wymagają posadzenia ich większej liczby.

Niestety póki co wśród monitorowanych obszarów nie znajduje się żadne polskie miasto. Jest jednak taka możliwość, ponieważ autorzy aplikacji planują poszerzać listę.

SURPRISE