Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dzieci matek po trzydziestce są bardziej inteligentne

W testach kognitywnych dzieci matek, które urodziły po trzydziestce, ale przed czterdziestką wypadną najlepiej – wynika z angielskich badań kohortowych. Szwedzi potwierdzają tę zależność, zestawiając wyniki w nauce nastolatków z wiekiem matek w chwili ich narodzin.
.get_the_title().

Podczas prowadzonych przez kilka lat w Wielkiej Brytanii badań kohortowych “Millennium Cohort Study” szukano zależności pomiędzy wiekiem matki w chwili narodzin pierwszego dziecka a jego rozwojem.

Z danych o 18 tys. dzieci objętych badaniem wynika, że starsze matki rodzą inteligentniejsze dzieci.

Okazało się, że dzieci urodzone przez matkę w wieku od 30 do 39 lat były statystycznie bardziej inteligentne niż dzieci matek rodzących między 20 a 29 rokiem życia. Inteligencję oceniano w testach kognitywnych pięciolatków.

Do podobnych wniosków doszli Szwedzi, porównując średnie ocen szesnastolatków.

Najwyższym GTA (ang. Grade Point Average) mogły pochwalić dzieci Szwedek, które urodziły w wieku 35-39 lat. Zaraz po nich jest grupa nastolatków, których matki rodziły po trzydziestce. – Matki, które rodzą swoje pierwsze dziecko po trzydziestce, są statystycznie bardziej wykształcone, mają wyższe dochody, częściej pozostają w stabilnych związkach i prowadzą zdrowszy styl życia. Zazwyczaj też planują swoje ciąże i szybciej udają się z tym do specjalistów – tłumaczy Alice Goisis z The London School of Economics, jedna z autorek badań.

Czy zatem czekanie z ciążą jeszcze dłużej może przynieść jeszcze lepsze skutki?

W brytyjskich badaniach nie zebrano wystarczającej ilości danych na temat matek po czterdziestce, by dojść do statystycznie wiarygodnych wniosków. Analizą objętych było jedynie 50 kobiet, które urodziły pierwsze dziecko w piątej dekadzie życia. Jednak nastolatkowie Szwedek rodzących między 40 a 44 rokiem okazali się lepsi w nauce niż ci, których matki rodziły po dwudziestce. A dzieci matek rodzących po 45 roku życia miały tylko trochę niższe GTA niż matek rodzących w wieku 25-29 lat, ale za to zdecydowanie wyższe niż matek rodzących przed 25 urodzinami.

Rezultaty badań są zaskoczeniem, zwłaszcza że z podobnych analiz, przeprowadzonych w latach 1958 i 1970 jasno wynikało, że “najlepsze potomstwo” rodzą dwudziestoparolatki. Zdaniem Goisis trend ten kompletnie się odwrócił na przełomie wieków. – To zrozumiałe, kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo od tamtego czasu zmieniła się charakterystyka kobiety – mówi.

Źródło:brightside.me
Tekst:AvdB

SURPRISE