Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dziewczyny tańczą na TikToku do toksycznych wiadomości od swoich byłych

W ten sposób pokazują, że wyzwoliły się z toksycznej relacji.
.get_the_title().

Na TikToku, niezwykle popularnej wśród nastolatków platformie pozwalającej na tworzenie i udostępnianie krótkich wideo, w tym tygodniu pojawił się nowy trend. Wszystko zaczęło się od Belli Dorlando, której filmik pod tytułem „Day one of dancing to voicemails from my cheating ex boyfriend” stał się viralem. – Cały dzień chciałem z tobą porozmawiać, ale ty mnie po prostu olewasz. Mówię prawdę, mówię ci wszystko, a ty wciąż mi nie ufasz. Przepraszam, że się tak zachowałem, nawet nie wiem, co mam robić – mówi płaczący do słuchawki chłopak, którego słychać w filmiku.

Tymczasem niewzruszona dziewczyna po prostu tańczy do zostawionej przez niego wiadomości głosowej.

Pomysł Belli przypadł do gustu wielu dziewczynom, które znalazły się w podobnej sytuacji. Na TikToku prędko pojawiło się wiele filmów, w których tańczą one do wulgarnych, agresywnych, obraźliwych i manipulujących ich emocjami wiadomości głosowych, które nagrali im ich byli.

Nastoletnia Bella trafiła na wiadomość od swego byłego, kiedy czyściła swoją pocztę głosową. Wpadła na pomysł, aby wykorzystać wiadomość od byłego chłopaka i przekuć ją w coś pozytywnego, pokazując innym dziewczynom, że nie są same.

Ich sytuacja – choć dramatyczna – nie jest wyjątkowa, a toksyczne związki są udziałem wielu młodych ludzi.

Teraz wiem, że trzy rzeczy, na które powinnam zwrócić uwagę, będąc w tym związku, to izolacja, manipulacja i nadmierne przywiązanie. Przemocowcy muszą cię kontrolować, chcą wiedzieć, gdzie jesteś w każdej sekundzie dnia, co robisz – musisz do nich ciągle pisać, bo inaczej będą wariować. Nie podoba im się to, gdy spędzasz wolny czas z przyjaciółmi, a nawet rodziną, ponieważ chcą, abyś dystansowała się od wszystkich innych. Są jedyną osobą, z którą czujesz się blisko i masz w niej oparcie, co sprawia, że stajesz się nadwrażliwa. W końcu zmanipulują cię, abyś myślała, że wszystko jest twoją winą – mówi Bella w kolejnym filmiku. Zjawisko, które opisuje nastolatka to podręcznikowy przykład gaslightingu – formy przemocy psychicznej, która poprzez manipulację zmienia sposób myślenia drugiej osoby. Osoba, wobec której stosowany jest gaslighting, ma w efekcie zakrzywione postrzeganie rzeczywistości, bo jej obraz związku jest wciąż podważany przez partnera i obwinia się za rzeczy, za które w żadnym stopniu nie odpowiada.

Wyzwolenie się z toksycznej relacji nierzadko wymaga wiele siły, a więc potencjał emancypacyjny tego typu filmików jest niemożliwy do zignorowania.

Oglądanie dziewczyny tańczącej do wiadomości, w której chłopak krzyczy na nią za to, że założyła legginsy do szkoły, może być początkowo dla widza lekko konfundujące. Prędko jednak można zrozumieć, że gdyby nastolatka z filmiku dalej pozostała w tym związku, nagranie takiego wideo byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Tekst: NS

SURPRISE