Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Nienawiści do Kolendry. Dlaczego niektórzy jej nie znoszą?

Okazuje się, że obchodzimy dziś całkiem wyjątkowe święto. W zależności od kulinarnych preferencji (i genetyki, ale do tego przejdziemy później), 24 lutego jest dla ciebie albo magiczną datą, albo totalnym nieporozumieniem.
.get_the_title().

Natka kolendry. Czy jest dla was? Obowiązkowym składnikiem guacamole czy paskudztwem o aromacie mydła? To zioło rzadko pozostaje dla kogoś neutralnym doznaniem. Widok porządnej garści świeżo urwanej kolendry lądującej w talerzu przenosi jednych do kulinarnego raju i sprawia, że drugim natychmiast zbiera się na wymioty.

Uwaga, jest na to naukowe wyjaśnienie!

Badacze odkryli, że niektórzy ludzie niechęć do kolendry mają zapisaną w genach. Mówiąc bardziej szczegółowo, jeden z wariantów genu w chromosomie 11, znany jako OR6A2, jest związany ze zmysłem węchu. Jego niegroźna mutacja może zmieniać sposób, w jaki postrzegamy aldehydy, główne związki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach kolendry. Dokładny mechanizm działania tego zjawiska nie jest jednak znany.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par IHC (@i.hate.coriander) le

To więc nie wy – to wasze geny.

Sytuacja ponoć dotyczy aż 10 proc. światowej populacji i wcale nie jest nowym wymysłem – Helen Leach, antropolog z nowozelandzkiego University of Otago, odkryła, że negatywne opinie o kolendrze zaczęły się pojawiać w angielskich i francuskich książkach już ok. 1600 roku.

Źródło: sunshinecoastdaily.com.au

Czy przeciwnicy tego zioła są zatem skazani na jego wieczne unikanie?

Istnieją pewne dowody sugerujące, że możliwe jest przezwyciężenie nienawiści do kolendry. W tym celu należałoby jednak jeść ją w sporych ilościach i często – chyba nie będzie wielu śmiałków gotowych na podjęcie wyzwania… Co ciekawe, zmienność genetyczna w obrębie OR6A2 wykazała niską dziedziczność. To oznacza, że nawet jeżeli nie lubisz kolendry, twoje dzieci mogą być jej prawdziwymi fanami. To może być dobra wiadomość – bo to zioło o wielkiej mocy. Jest między innymi silnym antyoksydantem – zawiera związki, które walczą z wolnymi rodnikami, podnosi również libido.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par IHC (@i.hate.coriander) le

Tekst: Ola Oleszek

SURPRISE