Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbardziej ekologiczne polskie miasta. Gdynia zdominowała konkurs

W tegorocznym konkursie Eco-Miasto przyznano 12 nagród i 16 wyróżnień. Zdecydowanym zwycięzcą okazała się jednak Gdynia, która wygrała aż w 3 kategoriach: gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków oraz mobilność zrównoważona.
.get_the_title().

W tegorocznej edycji konkursu na najbardziej angażujące się ekologicznie samorządy, wzięły udział aż 63 miasta. Nagrody przyznawane były w 6 kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne, gospodarka odpadami, mobilność zrównoważona i zieleń a powietrze. W każdej z wymienionych kategorii nagradzano dwa miasta – powyżej oraz poniżej 100 tys. mieszkańców.

Najwięcej nagród, bo aż 3 zdobyła Gdynia, którą doceniono za gospodarowanie odpadami, działania na rzecz mobilności zrównoważonej oraz za efektywność energetyczną budynków

W ramach konkursu Eco-Miasto przeprowadzono również konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – ‚Zakręceni w przestrzeni’. Autorzy pomysłów na najciekawsze rozwiązania ekologiczne – dwa zespoły z Gimnazjum nr 1 im. K. Jagiellończyka w Człuchowie otrzymają po 10 tys. zł na realizację pomysłu.

Organizatorami Eco-Miasto jest Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Konkurs odbywa się również we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i TIRU, a także fundacją Wspólnie – LafargeHolcim.

Poniżej przedstawiamy laureatów we wszystkich kategoriach.

gospodarka wodna: Częstochowa i Leszno,
efektywność energetyczną budynków: Gdynia i Karlino
systemy energetyczne: Katowice i Ostrów Wielkopolski
gospodarki odpadami: Gdynia i Wołomin
mobilność zrównoważona: Gdynia i Jaworzno
zieleń i powietrze: Lublin i Kartuzy

źródło: wyborcza.biz
zdjęcie główne: trojmiasto.tv

SURPRISE