Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Geny, wychowanie i… 'przypadki losowe’ w mózgu. Zbadano, co sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy

Naukowcy nie ustają w dociekaniu, co decyduje o tym, jacy jesteśmy. Kiedyś dominował pogląd, że nasze zachowania determinują geny, później na prowadzenie wysunęło się środowisko i model, w którym się wychowaliśmy, a najnowsze badania pokazują, że istnieje coś jeszcze – szczęście, losowość i przypadek, do którego dochodzi w naszym mózgu.
.get_the_title().

Najnowsze badania sugerują, że naukowcy podczas szukania odpowiedzi na pytanie, co wpływa na to, jacy jesteśmy, jak się zachowujemy i dlaczego tak, a nie inaczej reagujemy w różnych sytuacjach, pomijali ważny czynnik, na który człowiek nie ma wpływu – mechanizmy biologiczne nazywane ’przypadkowymi zdarzeniami’, do których dochodzi w mózgu.

Zespół złożony z najlepszych ekspertów, m.in. z Cambridge i Princeton, zastanowił się, dlaczego rozwijające się w podobnych warunkach zwierzęta (w tym ludzie) często wykazują tak różne cechy osobowości i są bardzo zmienne behawioralnie pomimo silnych podobieństw genetycznych. Naukowcy od kilku lat prowadzą badania, a swoimi postępami dzielą się w naukowych publikacjach.

Z ich prac wynika, że losowe fluktuacje cząsteczek wewnątrz rozwijających się komórek mózgowych mogą odgrywać rolę w ostatecznym schemacie połączeń nerwowych, a tym samym wpływać na wyniki rozwojowe, czyli to, czy na przykład ktoś jest ekstrawertykiem, czy introwertykiem, czy w sytuacji zagrożenia będzie walczył, czy uciekał.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że istotna indywidualna zmienność behawioralna ma swoje źródło wewnątrzgenotypowe’ – czytamy w raporcie.

Badacze oczywiście nie wykluczają, że kształtują nas geny i środowisko, zwracają jednak uwagę, że do tej pory nikt nie przyglądał się temu procesowi w kategoriach ’przypadkowych zdarzeń’ – a te według nich zachodzą w komórkach nerwowych ludzkich mózgów już na etapie życia płodowego. Co więcej, chociaż trudno jest określić w tym momencie skalę, istnieje możliwość, że w niektórych przypadkach właśnie ta losowość, bardziej niż geny czy wychowanie, determinuje, kim się stajemy.

Zdjęcie: Ryoji Iwata/Unsplash
Tekst: AC

SURPRISE