Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

I na rave, i na protest – te okulary ochronią cię przed technologią rozpoznawania twarzy

Okulary połączone z daszkiem zmylą algorytmy.
.get_the_title().

Technologia rozpoznawania twarzy wzbudza coraz więcej kontrowersji – John Oliver poświęcił jej niedawno cały odcinek swego programu, gdzie szczegółowo omawia związane z nią zagrożenia. W świetle protestów, które przetoczyły się w ostatnim czasie przez Stany Zjednoczone w związku z zabiciem George’a Floyda, pojawiły się obawy, że policja korzysta z tej technologii do namierzania demonstrantów.

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że takie algorytmy są potencjalnie niebezpieczne – dlatego też Amazon oświadczył niedawno, że nie udostępni swego oprogramowania amerykańskiej policji przez najbliższy rok, a IBM w ogóle zaprzestanie sprzedaży tej technologii.

Niektóre spośród amerykańskich miast już w ubiegłym roku zrezygnowały z korzystania z tej technologii (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Niemniej inne wciąż uważają ją za narzędzie przyszłości. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej sposobów na zmylenie algorytmów – od specjalnego makijażu, przez biżuterię, po okulary przeciwsłoneczne. To ostanie to wynalazek Phoebe Heess – niemieckiej projektantki, która współpracuje z adidasem i ma własną markę zajmującą się produkcją czarnej odzieży sportowej high fashion.

The Sportlens to połączenie okularów przeciwsłonecznych z daszkiem. Futurystycznie wyglądające akcesorium nadaje się zarówno do tego, by uprawiać w nim sport, jak i bawić się na rave’ach. A także chodzić w nim na protesty bez lęku, że namierzy was technologia rozpoznawania twarzy. – Gdy zasłonięta jest połowa twarzy, algorytm ma problem ze zdefiniowaniem nakładki siatki. Nawet jeśli algorytm dostrzeże oczy, załamanie soczewki zniekształci wyniki – tłumaczy w rozmowie z portalem Dazed współzałożyciel marki Phoebe Heess, Gabriel Platt. Daszek The Sportlens wykonano z miękkiego materiału do nurkowania. Dzięki umożliwiającym regulację sznurkom można mieć pewność, że okulary będą się trzymać głowy podczas najbardziej szalonej imprezy. Do tego chronią przed promieniami UVA i UVB i można je założyć nawet na okulary korekcyjne.

Okulary The Sportlens możecie zamówić na stronie Phoebe Heess – kosztują 180 euro.

Warto się spieszyć, bo póki co powstało tylko 100 egzemplarzy!

Zdjęcie główne: Phoebe Heess
Tekst: NS

SURPRISE