Ile jest oceanów? Doszedł jeden nowy

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, a wiedza wyniesiona z lekcji geografii może nie wystarczyć.
.get_the_title().

Aż 70 proc. naszej planety pokryte jest wodą. Dotychczas mówiono o czterech oceanach: Atlantyk, Pacyfik, Ocean Indyjski i Ocean Arktyczny. Teraz oficjalnie dołączył do nich kolejny. Podczas Światowego Dnia Oceanów, który był obchodzony 8 czerwca, został on oficjalnie uznany przez ‘National Geographic’, czyli najsłynniejsze tego rodzaju pismo na świecie.

Ocean Południowy, bo o nim mowa, otacza Antarktydę.

Nie pojawił się oczywiście nagle – nazwa była w użyciu już od 100 lat. Dotychczas uznawało go wiele państw, w tym choćby Stany Zjednoczone.

Ocean Południowy ma 52 646 688 km2. To drugi najmniejszy ocean na świecie – mniejszy od niego jest tylko Ocean Arktyczny. Łączy południowe części Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego i powstał 34 mln lat temu.

‘National Geographic’ oznajmił, że od tej pory na mapach pisma ocean ten będzie oficjalnie oznaczony – taką decyzję podjęło National Geographic Society.

Jak tłumaczy Alex Tait, geograf magazynu, ta decyzja ma sens ze względu na odrębność ekologiczną tego regionu – żyją tu choćby różne zagrożone gatunki zwierząt.

Tekst: NS

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook