Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile jest oceanów? Doszedł jeden nowy

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, a wiedza wyniesiona z lekcji geografii może nie wystarczyć.
.get_the_title().

Aż 70 proc. naszej planety pokryte jest wodą. Dotychczas mówiono o czterech oceanach: Atlantyk, Pacyfik, Ocean Indyjski i Ocean Arktyczny. Teraz oficjalnie dołączył do nich kolejny. Podczas Światowego Dnia Oceanów, który był obchodzony 8 czerwca, został on oficjalnie uznany przez 'National Geographic’, czyli najsłynniejsze tego rodzaju pismo na świecie.

Ocean Południowy, bo o nim mowa, otacza Antarktydę.

Nie pojawił się oczywiście nagle – nazwa była w użyciu już od 100 lat. Dotychczas uznawało go wiele państw, w tym choćby Stany Zjednoczone.

Ocean Południowy ma 52 646 688 km2. To drugi najmniejszy ocean na świecie – mniejszy od niego jest tylko Ocean Arktyczny. Łączy południowe części Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego i powstał 34 mln lat temu.

’National Geographic’ oznajmił, że od tej pory na mapach pisma ocean ten będzie oficjalnie oznaczony – taką decyzję podjęło National Geographic Society.

Jak tłumaczy Alex Tait, geograf magazynu, ta decyzja ma sens ze względu na odrębność ekologiczną tego regionu – żyją tu choćby różne zagrożone gatunki zwierząt.

Tekst: NS

SURPRISE