Indie znoszą zakaz stosunków homoseksualnych
W czwartek Sąd Najwyższy w Indiach zniósł zakaz stosunków homoseksualnych. Artykuł 377 tamtejszego kodeksu karnego, który obowiązywał do tej pory, pochodził jeszcze z 1861 roku, czyli z czasów, kiedy kraj był brytyjską kolonią.
Według prawa stosunki homoseksualne były dotychczas sprzeczne z prawem naturalnym i groziło za nie nawet 10 lat więzienia.
Choć kodeks karny mówił wyłącznie o relacjach seksualnych, prawo wpływało negatywnie także na związki jednopłciowe i sytuację osób LGBT w kraju, a policja chętnie wykorzystywała ten artykuł do zastraszania indyjskich homoseksualistów.
Sąd Najwyższy orzekł, że dyskryminacja ze względu na orientację seksualną to łamanie praw człowieka.
– Kryminalizacja stosunku cielesnego jest nieracjonalna, arbitralna i w oczywisty sposób niekonstytucyjna – powiedział w czwartek Dipak Miśra, ustępujący szef indyjskiego wymiaru sprawiedliwości, który przewodził ławie składającej się z pięciu sędziów. Droga do zniesienia części artykułu 377 (który mówi nie tylko o stosunkach homoseksualnych, ale także zakazuje stosunków z dziećmi i ze zwierzętami – te dwa prawa pozostają w mocy) rozpoczęła się już w 2001 roku. W 2009 sąd w Delhi orzekł na korzyść zniesienia zakazu, ale z powodu protestów konserwatywnych organizacji politycznych i religijnych sprawa trafiła następnie do Sądu Najwyższego, który uchylił decyzję sądu w Dehli. Indyjscy działacze LGBT wysłali potem petycję do Sądu Najwyższego, aby ponownie rozpatrzył kwestię tego artykułu.
Czwartkowa decyzja o zniesieniu części artykułu 377 nie podlega procedurze odwoławczej.
Indyjska społeczność LGBT przyjęła zniesienie obowiązującego od ponad 150 lat przepisu z wielką radością, podkreślając jednocześnie, że to naprawdę historyczne wydarzenie.
Wiedzą jednak, że ich walka nie kończy się wraz ze zniesieniem tego prawa. – Jestem absolutnie wniebowzięty. To jest jak druga walka o wolność, dzięki której ostatecznie pozbyliśmy się z kraju brytyjskiego prawa… Myślę, że następnym krokiem będzie wprowadzenie przepisów antydyskryminacyjnych lub ustaw anty-bullyingowych – mówi w rozmowie z BBC indyjski aktywista LGBT Harish Iyer.
Historical judgment!!!! So proud today! Decriminalising homosexuality and abolishing #Section377 is a huge thumbs up for humanity and equal rights! The country gets its oxygen back! pic.twitter.com/ZOXwKmKDp5
— Karan Johar (@karanjohar) 6 września 2018
Źródło: BBC, TVN24