Instagram tworzy grupę wsparcia dla osób, które czują się źle przez… zdjęcia na Instagramie

Porównywanie się do nierealnych standardów piękna promowanych na Instagramie jest problemem wielu osób. Właściciele platformy postanowili walczyć z tym problemem.
.get_the_title().

W zeszłym roku Instagram zajął pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu platform social media, które mają najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Choć aplikacja dostała kilka punktów za możliwość samoekspresji i wyrażania swojej tożsamości, raport Britain’s Royal Society for Public Health dosłownie zmieszał ją z błotem. Zarzuty dotyczyły m.in. wpływu, jaki publikowane zdjęcia mają na zaniżenie samooceny wśród młodych ludzi i ich chęci pogoni za nierealnymi standardami, co najczęściej kończyło się stanami depresyjnymi.

Twórcy aplikacji zaskoczyli wszystkich i zamiast ignorować problem, postanowili z nim walczyć.

Utworzyli zespół o nazwie „Wellbeing Team”, który odpowiadać będzie za poprawienie samopoczucia i wyobrażenia o sobie użytkowników platformy. – Zespół skupiony jest na poprawieniu samopoczucia społeczności korzystającej z Instagrama. Pracujemy nad tym, żeby stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której młodzi ludzie będą mogli poczuć się lepiej i w tym momencie jest to najważniejszy priorytet Instagrama – mówi Eva Chen, rzeczniczka aplikacji.

W tym celu wprowadzone zostały nowe narzędzia moderacji, m.in. filtry ofensywnych komentarzy, które automatycznie ukrywają negatywne treści bez usuwania ich, a także filtry, które pozwalają użytkownikom samodzielnie decydować, co powinno pojawiać się w ich sekcji komentarzy, a co nie. Dodatkowo Instagram stworzył zespół, który składa anonimowe raporty na temat użytkowników, którzy mogą potrzebować pomocy psychologicznej, a następnie łączy ich ze współpracującymi z platformą ośrodkami pomocy terapeutycznej z całego świata. Do tej pory przedstawiciele Instagrama nie wypowiedzieli się na temat efektywności wprowadzonych środków, jednak próba zmierzeniem się z problemem wzbudziła zdecydowanie pozytywny odbiór.

Tekst: DS

SURPRISE