Jak długo może żyć człowiek? Śmiertelność zmniejsza się po 105 roku życia

Czy zbliżyliśmy się już do górnej granicy ludzkiego życia?
.get_the_title().

W ciągu ostatnich stu lat średnia długość życia ludzi zwiększyła się dwukrotnie – wpływ na to miała lepsza opieka zdrowotna, poprawa warunków sanitarnych czy zwiększony dostęp do żywności.

Najdłużej żyjącą osobą na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat.

Jednak ile tak naprawdę wynosi górna granica ludzkiej długowieczności? Ten temat podejmują badania przeprowadzone ostatnio przez dr Elisabettę Barbi i grupę badaczy z Uniwersytetu Rzymskiego, które opublikowane zostały właśnie w czasopiśmie „Science”. Naukowcy szukali w archiwach Włochów, którzy w latach 2009-2015 osiągnęli wiek 105 lat. Wiek wszystkich badanych, a było ich 3836, został potwierdzony za pomocą oficjalnego aktu urodzenia.

Następnie naukowcy przeanalizowali tempo, w jakim umierały osoby po ukończeniu 105 lat. Wiadomo, że wskaźnik zgonów w okresie niemowlęctwa jest wysoki, a potem spada i zwiększa się ponownie wśród osób po trzydziestce, aby gwałtownie podskoczyć w grupie wiekowej 70-80.

Badacze odkryli, że – wbrew temu, czego można się spodziewać – śmiertelność po 105 roku życia nie wzrasta.

Co więcej, w grupie badanych Włochów ryzyko śmieci z każdym rokiem nieco się zmniejszało. – Jeszcze nie zbliżyliśmy się do osiągnięcia maksymalnej długości życia ludzi – komentuje dr Barbi. Należy jednak pamiętać, że badania zostały przeprowadzone na grupie 4 tys. Włochów na przestrzeni 7 lat – trudno więc wysnuć z tego daleko idące wnioski, zwłaszcza że same badania nie wyjaśniają tego, dlaczego po osiągnięciu 105 lat wskaźnik zgonów nagle się zmniejsza. Możliwe, że ludzie o gorszych genach umierają wcześniej, a ci, którzy dożywają setki są po prostu najbardziej odporni. Odpowiedź na pytanie o to, ile może żyć człowiek przynoszą z kolei badania przeprowadzone w 2015 roku przez grupę naukowców z Albert Einstein College of Medicine. Przeanalizowali oni dane dotyczące najdłużej żyjących ludzi i doszli do wniosku, że górna granica życia została osiągnięta i wynosi około 115 lat.

Źródło: The New York Times

SURPRISE