Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak długo może żyć człowiek? Śmiertelność zmniejsza się po 105 roku życia

Czy zbliżyliśmy się już do górnej granicy ludzkiego życia?
.get_the_title().

W ciągu ostatnich stu lat średnia długość życia ludzi zwiększyła się dwukrotnie – wpływ na to miała lepsza opieka zdrowotna, poprawa warunków sanitarnych czy zwiększony dostęp do żywności.

Najdłużej żyjącą osobą na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat.

Jednak ile tak naprawdę wynosi górna granica ludzkiej długowieczności? Ten temat podejmują badania przeprowadzone ostatnio przez dr Elisabettę Barbi i grupę badaczy z Uniwersytetu Rzymskiego, które opublikowane zostały właśnie w czasopiśmie „Science”. Naukowcy szukali w archiwach Włochów, którzy w latach 2009-2015 osiągnęli wiek 105 lat. Wiek wszystkich badanych, a było ich 3836, został potwierdzony za pomocą oficjalnego aktu urodzenia.

Następnie naukowcy przeanalizowali tempo, w jakim umierały osoby po ukończeniu 105 lat. Wiadomo, że wskaźnik zgonów w okresie niemowlęctwa jest wysoki, a potem spada i zwiększa się ponownie wśród osób po trzydziestce, aby gwałtownie podskoczyć w grupie wiekowej 70-80.

Badacze odkryli, że – wbrew temu, czego można się spodziewać – śmiertelność po 105 roku życia nie wzrasta.

Co więcej, w grupie badanych Włochów ryzyko śmieci z każdym rokiem nieco się zmniejszało. – Jeszcze nie zbliżyliśmy się do osiągnięcia maksymalnej długości życia ludzi – komentuje dr Barbi. Należy jednak pamiętać, że badania zostały przeprowadzone na grupie 4 tys. Włochów na przestrzeni 7 lat – trudno więc wysnuć z tego daleko idące wnioski, zwłaszcza że same badania nie wyjaśniają tego, dlaczego po osiągnięciu 105 lat wskaźnik zgonów nagle się zmniejsza. Możliwe, że ludzie o gorszych genach umierają wcześniej, a ci, którzy dożywają setki są po prostu najbardziej odporni. Odpowiedź na pytanie o to, ile może żyć człowiek przynoszą z kolei badania przeprowadzone w 2015 roku przez grupę naukowców z Albert Einstein College of Medicine. Przeanalizowali oni dane dotyczące najdłużej żyjących ludzi i doszli do wniosku, że górna granica życia została osiągnięta i wynosi około 115 lat.

Źródło: The New York Times

SURPRISE