Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakie państwa przyciągają najmądrzejszych i najambitniejszych młodych ludzi?

Na szczycie listy od lat znajdują się te same kraje. Czy w przyszłości się to zmieni?
.get_the_title().

Zestawienie Global Talent Competitiveness Index, tworzone przez szkołę biznesu INSEAD, co roku sprawdza, które ze 134 wybranych państw najmocniej przyciągają młodych i utalentowanych ludzi, pozwalając im się rozwijać. Jak zauważyli eksperci, od dekady w pierwszej dziesiątce znajdują się kraje z wysoko rozwiniętą gospodarką oraz dużą konkurencyjnością na rynku.

Pierwsze miejsce tegorocznego rankingu zajęła Szwajcaria, która przyciąga wysokim poziomem ubezpieczeń społecznych i wyjątkową przyrodą.

Na podium znalazły się również Singapur i Stany Zjednoczone, których innowacyjne gospodarki zachęcają młodych do przyjazdu. Następne miejsca na liście zajęła Dania, Holandia, Finlandia i Norwegia.

młodzi ludzie /fot. Cottonbro studio, pexels.com
fot. Cottonbro studio, pexels.com

Autorzy rankingu twierdzą, że w najbliższych latach państwa będą ostrzej walczyć między sobą o ambitne i wykształcone osoby. Wśród przyczyn jest narastająca niepewność i napięcie związane z branżą handlu, inwestycjami i polityką.

Dodatkowo negatywny wpływ na rozwój młodych ludzi może mieć pojawienie się sztucznej inteligencji.

Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy z wybranych branż będą cierpieć z powodu konkurencji ze strony algorytmów i specjalistycznego sprzętu – komentują eksperci. – Odbije się to na ich zapale do pracy i ambicjach.

Zdjęcie główne: cottonbro studio/Pexels.com
Tekst: OP

SURPRISE