Jak zmienił się seks młodych w ciągu ostatnich 20 lat? Wcześniejsze pokolenia mogą pozazdrościć

Okazuje się, że dzisiaj młodzi są bardziej otwarci na nowe doświadczenia niż ich rówieśnicy 20 lat temu. Dzięki temu ich życie seksualne jest o wiele bogatsze – poprzednie pokolenia mają czego zazdrościć.
.get_the_title().

Zastanawialiście się, jakie zmiany zaszły w życiu seksualnym młodych ludzi od lat 90.? Aby to sprawdzić, naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine oraz University College London na przestrzeni 20 lat zbadali aż 45 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Wyniki ankiety opublikowali w tym roku w „Journal of Adolescent Health”, interdyscyplinarnym magazynie naukowym. Okazało się, że młode heteroseksualne osoby są obecnie bardziej otwarte na nowe doświadczenia niż poprzednie pokolenie, kiedy było w ich wieku. Po prostu czerpią radość z odkrywania nowych rejonów erotycznego życia, które dla poprzednich pokoleń mogły stanowić tabu.

Liczba osób w wieku 16-24 lata, które uprawiały seks waginalny, oralny lub analny w ciągu roku poprzedzającego badanie wzrosła dwukrotnie.

W latach 1990-91 była to jedna osoba na dziesięć (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn), natomiast wśród młodych badanych w latach 2010-12 był to jeden mężczyzna na czterech i jedna kobieta na pięć.

Naukowcy ustalili także, że dzisiejsi młodzi Brytyjczycy, zwłaszcza ci w wieku 16-18 lat, znacznie chętniej decydują się na seks oralny i analny niż ich rówieśnicy z lat 90. Powodem tego może być łatwiejszy dostęp do informacji na temat seksu oraz zwiększenie świadomości seksualnej.

Nie uległ natomiast zmianie wiek inicjacji seksualnej.

Mediana pierwszego doświadczenia seksualnego badanych niezmiennie wynosi 14 lat, a pierwszego stosunku – 16.

W czasach gdy unowocześnia się edukację seksualną, ważne jest nadążanie za aktualnymi trendami w praktykach młodych ludzi, aby programy nauczania były dopasowane do ich potrzeb i doświadczeń – mówi dr Ruth Lewis, który odpowiadał za badania. Naukowcy podkreślają, że podobnie jak w przypadku większości ankiet, tak i tym razem wyniki uzależnione są od tego, co chcą zdradzić ankietowani. Jeśli chodzi natomiast o badania młodych homoseksualnych Brytyjczyków, liczba osób, które zgłosiły się do wzięcia udziału w badaniu była zbyt mała, aby móc z niej wywieść bardziej ogólne wnioski.

Zaskakujące jest to zwłaszcza w kontekście doniesień na temat Millenialsów, którzy według badań uprawiają mniej seksu niż ich rodzice. Jedno jest pewne – otwartość to zwiastun rewolucji seksualnej zbudowanej na świadomości. Więc skoro mamy większą wiedzę, warto wykorzystać ją w praktyce. To wiadomość dla wszystkich, dlatego ważne są takie akcje, jak ta niedawno przeprowadzona przez SKYN. Przypominamy: marka wysłała wybrane, szczęśliwe pary z Polski do starannie wyselekcjonowanych miejsc, które pozwoliły im zgłębić intymną relację. Kampania miała na celu przypomnienie, jak istotne dla zbliżeń jest eksperymentowanie, odkrywanie nowych miejsc. Cały czas czekamy na dalszy ciąg akcji, poniżej przypominamy jej zwiastun:

Źródło: medicalxpress.com, kobieta.wp.pl

SURPRISE