Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Joga bez wychodzenia z łóżka

Dla tych co kochają jogę, a jeszcze bardziej swoje łóżko.
.get_the_title().

Praktyka w łóżku to patent sprawdzony przez wielu joginów. Brzmi mało profesjonalnie, ale znamy osoby, które właśnie tak rozpoczynają każdy dzień, i bardzo sobie chwalą taki tryb ćwiczeń. Dla niektórych może to być nawet jedyna forma gimnastyki, chociażby ze względu na upodobanie jakim darzą ten słodki czas o poranku sam na sam w ciepłym łóżku.

Czemu by nie dodać do tego paru asan, które pomogą nam płynnie przejść ze stanu nocnej nieważkości do porannego rześkiego pobudzenia? Poranna joga niweluje uczucie sztywności i napięcia w ciele nawet na cały dzień. Pół godziny rano może wprowadzić zupełnie nową jakość do naszego życia.

Do tych kilku prostych asan nie potrzebujemy absolutnie niczego, chociaż materac oczywiście im twardszy tym lepszy, przede wszystkim ze względu na nasz zdrowy sen. Są nawet do kupienia online specjalne materace zapewniające ciału odpowiednie wsparcie podczas snu, a także w czasie łóżkowej jogi.

Od razu po przebudzeniu zrób kilka głębokich wdechów i wydechów, solidna porcja tlenu pobudzi nasz umysł i układ nerwowy. Na początku warto też na chwilę ruszyć się z łóżka, żeby otworzyć okno, wypić parę łyków wody, czy skorzystać z toalety.

Na początek kilka asan na leżąco:

SUPTA URDVHA HASTASANA – spleć dłonie nad głową, wnętrzem dłoni do góry i wyciągnij całe ciało, sięgając jak najdalej dłońmi i palcami stóp. Ta asana bardzo dobrze pobudza krążenie krwi.

APANASANA – to pozycja w której kolana przytulone są do brzucha. Połóż się na plecach i podciągnij kolana do klatki piersiowej. Obejmij nogi rękoma, oddychaj spokojnie i głęboko. Ta asana doskonale rozciąga mięśnie dolnej partii pleców i relaksuje całe ciało.

MATSYASANA (ryba) – połóż się na plecach, podeprzyj się na łokciach, wyciągając głowę i cały tułów do tyłu, nie napinając przy tym mięśni karku, niech głowa swobodnie zwisa. Pozycja ryby poprawia samopoczucie.

SKŁON W BOK – siadamy ze krzyżowanymi nogami i prostymi plecami. Ręce wyciągamy do góry i przeciągamy się. Jedną rękę odkładamy na łóżko, robimy skłon i powtarzamy to samo z drugą stroną. Oba skłony wykonujemy trzy razy. Takie wyciągnięcie boków, pomoże nam obudzić się do końca.

emmanewlynyoga.com

VIPARITA KARANI – ta energetyczna pozycja odwrócona pomaga dostarczyć tlen do organizmu. Ułóż ciało w odległości kilku centymetrów od ściany. Na wydechu, gładkim ruchem, unieś ugięte nogi do góry i umieść je na ścianie. Wyprostuj nogi, trzymaj je równolegle, napnij mięśnie, wnętrza stóp powinny być zwrócone do sufitu. Unieś i oddal głowę od tyłu szyi, rozluźnij gardło. Pozwól, żeby mostek unosił się w stronę brody. Otwórz łopatki na zewnątrz kręgosłupa, rozłóż luźno ręce, wnętrzami do góry. Wciągnij brzuch, zamknij i zrelaksuj oczy. Pozostań w takiej pozycji przez kilka oddechów.

BITILASANA (krowa/kot) – to doskonała pozycja poranna, kiedy mamy jeszcze pusty żołądek i potrzebujemy poprawić krążenie. Rozpocznij na czworaka z dłońmi ustawionymi bezpośrednio pod barkami, a kolanami pod biodrami. Przy wdechu opuść barki z dala od uszu, spójrz w górę i wygnij kręgosłup w łuk. Następnie wykorzystaj wydech, aby przyciągnąć pępek do kręgosłupa oraz odepchnąć się od podłoża dłońmi i kolanami, zaokrąglając kręgosłup tak, jak robi to kot.

emmanewlynyoga.com
emmanewlynyoga.com

BHARADVAJASANA – usiądź, skrzyżuj nogi, ułóż stopy pod kolanami, wyprostuj kręgosłup. Oprzyj lewą rękę o prawe kolano, weź głęboki wdech, na wydechu wykonaj powolny skręt tułowia w prawą stronę, jeszcze jeden głęboki wdech i na wydechu wróć do centrum. Powoli wykonaj asanę na drugą stronę ciała. Możesz powtórzyć tę asanę trzy razy.

Na koniec kilka asan, które nadają się też na wieczorną praktykę w łóżku. Te pozycje pomagają w zasypianiu i sprawiają, że sen staje się bardziej regenerujący.

BALASANA – świetnie rozluźnia wszystkie mięśnie, poprawia krążenie i uspokaja. Usiądź na piętach, kolana rozstaw szeroko i pochyl się do przodu tak, aby czoło oparło się o materac. Ręce wysuń przed siebie, albo swobodnie ułóż po bokach. Jeśli czujesz napięcie w karku, podłóż coś pod czoło.

emmanewlynyoga.com

PASCHIMOTTANASANA – unieś klatkę, zrób wklęsłe plecy i patrz przed siebie. Na wydechu pochyl tułów do przodu sięgając dłońmi do stóp. Wytrzymaj w pozycji około minuty, a następnie poprzez wklęsłe plecy powoli wróć do siadu.

SKRĘT NA LEŻĄCO – leżymy na plecach, przyciągamy jedno kolano do brzucha, chwytamy za nie przeciwną ręką i delikatnie przenosimy do boku. Powtarzamy na drugą stronę. Ważne, żeby wykonywać wszystko bardzo delikatnie bez niepotrzebnego szarpania. Ta pozycja nas rozbudzi, poprawi trawienie, zmobilizuje biodra i kręgosłup.

SUPTA BADDHA KONASANA – połóż się na plecach, rozchyl nogi i złącz ze sobą stopy. Rozłóż ręce szeroko. Pozostań w tej pozycji, do momentu, aż przestanie być Ci w niej wygodnie. Uważa się, że łagodzi stres, depresję i stany lękowe.

Zdjęcia: emmanewlynyoga.com

SURPRISE