Kakeibo: japońska sztuka oszczędzania pieniędzy
Kakeibo to japońska metoda oszczędzania, która liczy już sobie ponad sto lat. Jej zwolennicy twierdzą, że może odmienić życie finansowe i pomóc przejąć kontrolę nad własnymi pieniędzmi. Co ciekawe, nawiązuje ona do uważności, a nie tylko do kalkulacji i liczb. Niektórzy twierdzą, że kakeibo to coś więcej niż metoda budżetowania.
To filozofia finansowa skupiona na uważnym, przemyślanym wydawaniu i oszczędzaniu.
Metoda kakeibo została stworzona w 1904 roku przez japońską dziennikarkę Hani Motoko. Opracowana została na potrzeby artykułu do czasopisma dla kobiet i obiecywała gospodyniom domowym lepsze zorganizowanie i zarządzanie finansami gospodarstwa domowego. Motoko opisała kakeibo jako prosty sposób oparty na dokumentowaniu własnych dochodów i wydatków przy jednoczesnym uważnym zastanowieniu się nad nimi. Metoda skłania do zapisywania wszystkiego na papierze i może pomóc ci zidentyfikować wydatki, które nie odpowiadają twoim celom i wartościom, dzięki czemu łatwiej będzie ci je wyeliminować.
Na czym więc polega ta metoda? Chodzi o to, by zadawać sobie szereg pytań dotyczących finansów, a następnie odpowiadać na nie oraz wyznaczać cele w zakresie oszczędzania. Przez cały czas śledzi się swoje wydatki, kategoryzuje dokonane zakupy i ocenia je na koniec każdego miesiąca, odpowiadając na następujące pytania:
- Ile masz pieniędzy?
- Ile pieniędzy chcesz zaoszczędzić?
- Ile pieniędzy wydajesz?
- Jak możesz zmienić to, jak wydajesz na lepsze?
Ostatnie pytanie ma zachęcić do refleksji. Odpowiedź na nie nie powinna dotyczyć jedynie sposobu na obniżenie kosztów. Może to równie dobrze oznaczać decyzję o wydaniu większej ilości pieniędzy na to, co lubisz lub wydaniu mniej na przedmioty, które w ostatecznym rozrachunku nie są dla ciebie tak istotne. Odpowiedź na ostatnie pytanie ma pomóc ci w wyznaczeniu celów i harmonogramu oszczędzania. Na co zbierasz pieniądze? Na wakacje, remont domu, nowe buty a może kilka rzeczy naraz? Zapisz to.
Metoda Kakeibo zakłada również dzielenie swoich wydatków na cztery kategorie:
- Potrzeby: podstawowe rzeczy, takie jak mieszkanie, artykuły spożywcze, media, samochód
- Zachcianki: rozrywki takie jak jedzenie na mieście, hobby, rozrywka
- Kultura: muzea, teatr i książki
- Nieoczekiwane: wizyta u lekarza lub naprawy zepsutych sprzętów
Kakeibo pomaga w podejmowaniu mądrzejszych wyborów finansowych. Celem metody jest zwiększenie oszczędności za pomocą prostej metody zapisywania wszystkiego na papierze – nie tylko wydatnych kwot, ale również refleksji dotyczących zakupów. Czy to było mi potrzebne? Czy jestem zadowolony z tego zakupu? Na co chciałbym wydać pieniądze, których jeszcze nie mam? Duże znaczenie ma tu uważne określenie, gdzie i jak twoje pieniądze przydadzą się najbardziej. W czym ta metoda ma przewagę nad popularnymi aplikacjami do śledzenia wydatków? Dotyczy to właśnie elementu uważności i refleksji.
Tekst: MZ