Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Khaby Lame nowym królem TikToka. Jego siła tkwi w prostocie

'Bo można łatwiej' – to zdanie wyczerpująco opisuje banalną wręcz twórczość Khaby’ego Lame’a. Były pracownik fabryki we Włoszech jest najszybciej rozwijającym się twórcą na TikToku.
.get_the_title().

TikTok stał się popularnym źródłem rozrywki dzięki swoim krótkim treściom. I choć trwają one dosłownie kilkanaście sekund, często przedstawiają skomplikowane układy taneczne i inne karkołomne wyczyny nastawione na przyciągnięcie żądnych wrażeń użytkowników. Tymczasem siła tego gościa tkwi w prostocie.

Khaby Lame stał się viralem na TikToku dzięki umieszczaniu filmików, na których reaguje na durne lifehacki udostępniane przez innych użytkowników platformy.

Prosty chłopak z Włoch nabija się przy tym z treści osób, które swoimi pseudotipami mającymi rozwiązać nieistniejący 'problem’ jeszcze bardziej komplikują sprawę.

@khaby.lameEasy bro ##LearnFromKhabi ##LearnWithTikTok ##ImparaConTikTok♬ suono originale – Khabane lame

Pisanie o tym, że Khaby ma obecnie prawie 70 mln followersów na TikToku za chwilę będzie dużym niedopowiedzeniem, bo ta liczba rośnie wykładniczo każdego dnia. Warto jednak o tym wspomnieć, bo świadczy to o niebywałej popularności głównego kandydata do zgarnięcia międzynarodowych układów z markami i sprzedawania sponsorowanych postów.

I nie chodzi o to, że Khaby w jakiś misterny sposób rozkminił działanie algorytmu TikToka.

Podczas gdy wielu użytkowników z parciem na szkło dwoi się i troi, żeby zdobyć popularność na platformie, Lame znalazł chyba najprostszy sposób, który zdecydowanie przeczy znaczeniu jego nazwiska – jego treści z pewnością nie są lamerskie. Jednym z przykładów najlepiej obrazujących jego twórczość jest nagranie, na którym odpowiada na abstrakcyjny pomysł połączenia szczoteczki do zębów ze strzykawką – co w dobie pandemii jeszcze bardziej podkręca absurd tego kuriozalnego wynalazku. Khaby w swojej krótkiej ripoście na złożoną koncepcję mycia zębów najzwyczajniej w świecie bierze szczotkę do zębów i nakłada na nią pastę prosto z tubki. Czy można prościej?

@khaby.lameAll right, just let me brush my teeth.🤣Ok fatemi lavare i denti!! 🤣 50 million followers Thanks!#learnfromkhaby #ImparaConTikTok #LearnWithTikTok♬ suono originale – Khabane lame

Bez zbędnego ekhem…

Co ciekawe, jedynym komentarzem ze strony tiktokera jest wymowne milczenie, ironiczna mina, pełen politowania wzrok i gest dłońmi mówiący ‘voila’. Khaby w większości swoich filmików nie wypowiada ani słowa, a jego nieme reakcje – jak sam przyznał w wywiadzie dla New York Timesa – są 'globalnym językiem’, który najlepiej trafia do milionów obserwatorów.

Jednak przeszłość Khaby’ego jest nieco bardziej skomplikowana niż jego twórczość. Urodził się w biednej rodzinie i wychowywał w mieszkaniu komunalnym. Choć mieszka we Włoszech od pierwszego roku życia, mówi po włosku, uczęszcza do włoskiej szkoły, zaciekle kibicuje włoskiej drużynie piłkarskiej Juventus i sam przyznaje, że czuje się Włochem, do tej pory nie otrzymał włoskiego obywatelstwa.

@khaby.lame

🤷🏿‍♂️🤷🏿‍♂️🤷🏿‍♂️##learnfromkhaby ##LearnWithTikTok ##ImparaConTikTok

♬ suono originale – Khabane lame

Khaby Lame formalnie jest Senegalczykiem z senegalskim paszportem i jeszcze do niedawna nie miał przez to większych problemów. Jednak jego kariera na TikToku zrodziła chęć odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wtedy okazało się, że przez brak kawałka papieru określającego go jako Włocha nie może otrzymać niezbędnej wizy.

Skomplikowane procedury uzyskania obywatelstwa jednak nie zniechęcają Khaby’ego do użerania się z włoską biurokracją.

W końcu kto jak nie on może pokazać urzędasom, że nawet najtrudniejszą sprawę można załatwić bez wypowiedzenia ani jednego słowa.

Tekst: Konrad Siwik

SURPRISE