Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kompatybilność w związku. Skąd mamy wiedzieć, że partner jest do nas dopasowany?

Tworzenie romantycznych relacji jest zarówno fascynujące, jak i frustrujące. Skąd mamy wiedzieć, że osoba, z którą zaczynamy tworzyć związek, jest do nas dopasowana? Chemia między dwojgiem ludzi nie gwarantuje przecież uczucia na całe życie. Czy coś daje taką pewność?
.get_the_title().

Ekspertki w dziedzinie randek, Nikki Lewis i Greta Tufvesson (założycielki nowojorskiej firmy The Bevy, która obiecuje odpowiedni dobór partnera) twierdzą, że dopasowanie idealnego partnera jest możliwe nawet bez użycia zdjęć, a nawet imion samych zainteresowanych. Uważają, że sukces tkwi w tym, aby nie szukać kogoś dokładnie takiego samego jak my sami. Tufvesson mówi nawet, że zgodność nie polega na tym, jak jesteś do kogoś podobny, ale na tym, jak się uzupełniacie. Umawiając się na randkę z kimś bardzo podobnym do siebie, zwyczajnie narażasz się na nudę. Sęk w tym, że podświadomie zamykamy się na osoby różniące się od nas, mające inne cele, hobby czy wykształcenie.

Psychologowie uważają, że kluczem do sukcesu może być otwartość umysłu. To atrybut, który jest niezbędny na początku relacji.

W dalszej kolejności mowa jest o cierpliwości i spokoju. Aby stworzyć trwały i szczęśliwy związek, potrzeba przede wszystkim czasu. Nie mniej ważna jest empatia, szacunek i stymulacja intelektualna. Lewis uważa, że istnieje kilka oznak, które powinny być dla nas sygnałem alarmowym, że partner nie jest tym jednym.

Jeśli po każdym spotkaniu czujesz, że masz mniej energii i chęci do życia, to uciekaj, ile sił w nogach.

Prawdziwie dopasowany partner dodaje pozytywnego kopa i sprawia, że wszystko wydaje się być w zasięgu naszych możliwości. Jeśli spotkania z drugą osobą oparte są jedynie na powierzchowności, to także nie rokuje najlepiej. Co ciekawe, termin „bratnia dusza” uważany jest przez obie ekspertki za nierealny. Według nich nie ma czegoś takiego jak „druga połówka jabłka”. Zgodnie z tą teorią na świecie żyje wiele osób, z którymi możemy stworzyć wspaniały związek na całe życie. To dobre wiadomości, ponieważ znacznie zwiększają szansę na udaną relację.

Źródło: istockphoto.com

Profesor psychologii Bill Chopik przeprowadził ankietę, z której wynika, że najważniejszą cechą, jakiej szukamy u innych ludzi, nie jest wcale kompatybilność czy też podobieństwo charakterów.

Może być to dość zaskakujące, ale wyniki pokazały, że stawiamy raczej na to, czy partner jest… miły.

Badania przeprowadzone na grupach par, które określają swój związek jako udany, ostatecznie pokazały, że znacznie większą wartość ma posiadanie partnera, który jest miły i sumienny niż o takim samym usposobieniu. Zgadzacie się z opinią ekspertek od miłości? Co według waszego doświadczenia świadczy o dopasowaniu w związku?

Tekst: PKW

SURPRISE