Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kontrowersyjne urządzenie pomagające w utracie wagi zaciska ludziom szczękę

Narzędzie opracowali naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu Otago. Teraz bronią projektu, który nazywany jest przez niektórych narzędziem tortur.
.get_the_title().

DentalSlim Diet Control jest magnetycznym urządzeniem mocowanym do górnych i dolnych tylnych zębów pacjentów i wykorzystującym śruby blokujące, aby uniemożliwić prawidłowe otwieranie ust.

W rezultacie spożywanie pokarmów stałych jest praktycznie niemożliwe i osoby korzystające z urządzenia zmuszone są do przejścia na dietę płynną.

Urządzenie pozwala użytkownikowi otworzyć usta tylko na około 2 mm, ale umożliwia swobodne mówienie i nie ogranicza oddychania – poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu Otago w komunikacie prasowym. – Uczestnicy próby przeprowadzonej w Dunedin stracili średnio 6,36 kg w ciągu dwóch tygodni i byli zmotywowani do kontynuowania swojej przygody z odchudzaniem.

Profesor Paul Brunton, który stoi za projektem DentalSlim, tłumaczy, że urządzenie jest dopasowywane przez dentystę, a w nagłych przypadkach może zostać usunięte przez użytkownika za pomocą specjalnego narzędzia. Możliwe jest także wielokrotne instalowanie i usuwanie aparatu. Wedłu Bruntona stanowi ono nieinwazyjną, odwracalną i przystępną cenowo alternatywę dla procedur chirurgicznych. – Faktem jest, że nie ma żadnych negatywnych konsekwencji związanych z używaniem urządzenia – dodał.

Nie brak jednak osób, które nie zgadzają się ze stanowiskiem Bruntona. Kilka godzin po pierwszej prezentacji produktu, fala krytyki zalała internet. Urządzenie nazwano ‘złem’, ‘niepokojącym wynalazkiem’, a nawet ‘narzędziem tortur’.

Zwrócono również uwagę na fakt, że otyłość jest często wynikiem złożonych czynników, w tym biologii czy niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, a nie problemem, który może być rozwiązany przez zwykłe zaciśnięcie ludziom ust.

Przedstawiciele uczelni znaleźli taki sposób na odparcie zarzutów. – Urządzenie nie zostało zaprojektowane jako narzędzie do szybkiej utraty wagi ani do długoterminowego użytkowania. Chodzi raczej o zaoferowanie pomocy osobom, które muszą poddać się jakiejś operacji, ale nie mogą zostać do niej dopuszczone, dopóki nie stracą na wadze – mówią.

Zdjęcie główne: University of Otago
Tekst: AD

SURPRISE