Kryzys Kościoła katolickiego – wyniki najnowszego sondażu nie pozostawiają złudzeń

Według najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” spada zaufanie Polaków do Kościoła katolickiego. Największym zaufaniem darzymy Unię Europejską, co jest dużym skokiem w porównaniu do poprzednich lat.
.get_the_title().

Każda większa instytucja mająca realny wpływ na życie Polaków wzbudza na ogół skrajne emocje – zaufanie lub podejrzliwość. Sondaż instytutu IBRIS przeprowadzany jest co dwa lata i ma na celu zbadanie nastawienia mieszkańców naszego kraju do najważniejszych organizacji. Wyniki okazały się dość zaskakujące. Największym zaufaniem Polacy darzą Unię Europejską. Za tą instytucją opowiedziało się aż 68 proc. ankietowanych. Jest to zauważalny wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu – o 13 proc. Na najwyższych miejscach uplasowały się również: wojsko (67,7 proc.), policja (65,7 proc.),  NATO (66,4 proc.) i media publiczne (50 proc.). Mniej chętnie, ale nadal ufamy sądom (41,1 proc.) i Trybunałowi Konstytucyjnemu (30,5 proc.).

Drastyczny spadek zaliczył Kościół katolicki – aż o 13,1 proc. w ciągu dwóch lat i obecnie jest na poziomie 39, 5 proc.

Na tym jednak nie koniec. Widoczna jest także częstsza rezygnacja uczniów z zajęć religii w szkole oraz spadek uczestnictwa w najważniejszych dla katolików nabożeństwach. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Respondenci odpowiadają, że przyczyną jest postępowanie partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości – która pozostaje w ścisłym sojuszu z Kościołem katolickim.

Źródło: katolsk.no

Hierarchowie Kościoła i członkowie PiS-u wyznają podobne wartości, w tym niechęć do środowisk LGBT, silne poczucie patriotyzmu, umiłowanie patriarchalnego modelu rodziny oraz krytykę ugrupowań zajmujących się ochroną środowiska i zmianami klimatu. Kościołowi takie „bratanie się” z partią najwyraźniej szkodzi. Nie da się ukryć, że na niekorzyść Kościoła przemawia także brak jego wsparcia dla najwyżej ocenianej w sondażu Unii Europejskiej.

Jednym z powodów odejścia od Kościoła są także afery pedofilskie i próby ich tuszowania.

Zgodnie z opinią respondentów Polacy nie podzielą losów Wielkiej Brytanii i raczej nie doczekamy się „polexitu”. Ma to związek przede wszystkim z funduszami unijnymi, które silnie wspierają rozwój polskiej gospodarki, a także swobodnym podróżowaniem i możliwościami zatrudnienia w dowolnym kraju leżącym na terenie UE. Sondaż IBRIS z pewnością daje do myślenia i być może skłoni polityków do wyciągnięcia pewnych wniosków. Wyniki oddają nastroje i obawy Polaków, które powinna wziąć pod uwagę partia rządząca.

Tekst:PKW

SURPRISE