Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lodowiec zmienia nazwę z powodu #MeToo

Tak, dobrze przeczytaliście.
.get_the_title().

Okazuje się, że zapoczątkowana jesienią zeszłego roku akcja #MeToo, która demaskowała sprawców przemocy seksualnej, swoje żniwo zbiera także wśród… lodowców.

W zeszłym tygodniu Rada Stanów Zjednoczonych ds. Nazw Geograficznych podjęła decyzję o zmianie nazwy jednego z lodowców mieszczących się we wschodniej części Antarktydy.

W 1994 roku ta 13-kilometrowa formacja została nazwana lodowcem Marchanta, ale ostatnio zmieniła nazwę na Matataua.

David R. Marchanta jest znanym geologiem lodowcowym, który pracował na uniwersytetach w Bostonie i Maine, a także badał Antarktydę i dokonał tam wielu odkryć.

W 2016 roku dawna studentka Jane Willenbring złożyła na Marchanta skargę, twierdząc, że podczas badań terenowych na Antarktydzie, które odbyły się na przełomie lat 1999 i 2000, była molestowana przez naukowca.

Nękał ją on zarówno werbalnie, jak i fizycznie. Uniwersytet przeprowadził dochodzenie, podczas którego okazało się, że dwie inne osoby także były molestowane przez Marchanta. Sprawa została opisana w magazynie „Science”, a naukowiec od lutego przebywa na urlopie administracyjnym. Konsekwencje musiał ponieść także nazwany jego nazwiskiem lodowiec, którego nazwa nawiązuje obecnie do pobliskiego szczytu.

SURPRISE