Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzie, którzy interesują się życiem celebrytów, są mniej inteligentni

Wiecie, co słychać u Julii Wieniawy i jak jest urządzone mieszkanie Blanki Lipińskiej? Mamy dla was złą wiadomość.
.get_the_title().

Śledzicie życie celebrytów i każdy dzień rozpoczynacie od wizyty na Pudelku? Od teraz dwa razy się zastanowicie, zanim przeczytacie kolejnego newsa o Kardashiankach. W periodyku naukowym ’BMC Psychology’ opublikowano właśnie wyniki węgierskich badań, z których wynika, że osoby, które mają obsesję na punkcie sławnych ludzi, osiągają gorsze wyniki w testach zdolności poznawczych niż te, których nie zajmują plotki o celebrytach.

W badaniu wzięło udział 1763 dorosłych Węgrów, którzy wypełnili testy online oceniające ich zdolności poznawcze, wśród nich test mierzący inteligencję płynną, czyli wrodzoną, oraz inteligencję skrystalizowaną, czyli wyuczoną.

Następnie uczestnicy wypełnili test, który określał, jak bardzo interesuje ich życie celebrytów. Musieli ustosunkować się do takich twierdzeń, jak 'mam obsesję na punkcie szczegółów z życia mojego ulubionego celebryty’ czy 'muszę poznać codzienne nawyki mojego ulubionego celebryty’.

Następnie naukowcy podzielili uczestników badania na trzy grupy, wedle udzielonych przez nich odpowiedzi. W pierwszej znalazły się osoby, które dyskutują czasem ze znajomymi o tym, co zrobiła ich ulubiona gwiazda, w drugiej ci, którzy myślą o ulubionych celebrytach nawet wbrew ich woli, a w trzeciej osoby, które wyrażały skrajne zainteresowanie gwiazdami i zgadzały się z takimi stwierdzeniami jak 'gdybym spotkał moją ulubioną gwiazdę, a ona poprosiłaby mnie o zrobienie czegoś nielegalnego, to pewnie bym to zrobił’. Naukowcy zgromadzili też dane dotyczące samooceny, wykształcenia i statusu materialnego badanych osób.

W efekcie naukowcy odkryli korelację między niższa inteligencją a zainteresowaniem życiem celebrytów.

Nie jest jednak pewne, w jaki sposób jedno łączy się z drugim. Czy osoby śledzące życie gwiazd są nim tak zajęte, że nie mają już czasu na nic innego? A może faktycznie brak im zdolności poznawczych, by zająć się bardziej złożonymi tematami? – Chociaż nasze badania nie dowodzą, że rozwinięcie silnej obsesji na punkcie ulubionej gwiazdy powoduje, że osiąga się niższe wyniki w testach poznawczych, sugeruję, że rozsądne może być uważne monitorowanie uczuć do ulubionej gwiazdy, pamiętając, że większość celebrytów to ludzie którzy, tak jak wszyscy, mają pewne wady – mówią naukowcy. No cóż, mimo pewnych luk, trudno chyba powiedzieć, że wyniki tych badań są dla kogokolwiek dużym zaskoczeniem.

Tekst: NS

SURPRISE