Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Masz sekret? Zachowaj go dla siebie!

Dzięki temu psychologicznemu trikowi poczujecie się bardziej pobudzeni do życia. Ale uwaga: dotyczy to tylko dobrych wiadomości!
.get_the_title().

Według najnowszego badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opublikowanego w Journal of Personality and Social Psychology wydłużenie okresu, w którym zachowujemy dobre wiadomości dla siebie, może nam poprawić samopoczucie.

To odkrycie przeczy powszechnemu stereotypowi, że tajemnice wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne.

Podczas eksperymentu uczestnicy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie sytuacji, w której dostają dobre wiadomości, jednak nie mogą o nich powiedzieć swojemu partnerowi od razu, więc na jakiś czas zachowują je w tajemnicy.

Okazało się, że badani, którzy pomyśleli o celowym zachowaniu sekretu, by pod koniec dnia sprawić niespodziankę drugiej połówce, odczuwali jedynie ekscytację. Uczestnicy, którzy założyli, że zostawią tajemnicę dla siebie na dłużej, poczuli natychmiastowy wzrost energii i chęci do życia.

sekret /fot. cottonbro studio, pexels.com
fot. cottonbro studio/ pexels.com

Czasami bardzo staramy się zaaranżować ujawnienie pozytywnego sekretu, aby był on jeszcze bardziej ekscytujący. Tego rodzaju niespodzianka może być niezwykle przyjemna, ale zaskoczenie jest najbardziej ulotną z naszych emocji – mówi doktor Michael Slepian, autor badania i profesor biznesu na Uniwersytecie Columbia.

Wydłużenie czasu przed podzieleniem się dobrą nowiną o kilka dni czy tygodni pozwala nam czerpać energię z samej myśli o nadejściu tej chwili – dodaje.

Amerykańscy naukowcy zamierzają kontynuować badania nad tym zagadnieniem. Zachęcają również, by następnym razem, gdy otrzymamy dobrą wiadomość, spróbować zachować ją dla siebie na jak najdłużej i sprawdzić, jakie emocje będą nam wtedy towarzyszyć.

Zdjęcie główne: Sound On/Pexels.com
Tekst: OP

SURPRISE