Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mężczyźni myślą o byłych partnerkach lepiej i z większym sentymentem niż kobiety o swoich eks

A to, jak dobrze panowie myślą o swoich dawnych miłościach, jest zapewne odwrotnie proporcjonalne do poziomu sympatii, jaką wzbudzają u obecnych. Nie było takich badań, ale jest jak jest, prawda?
.get_the_title().

Jednymi z kluczowych elementów udanego związku są otwartość i szczerość. Zwłaszcza że wszystko, co dotyczy naszego obiektu westchnień, niesamowicie nas ciekawi. Od ulubionej zupy, przez wspomnienia z dzieciństwa, aż po poprzednie miłości. Ile ich było? Jak długo trwały? Jakie były powody rozstania? Odpowiedzi na te pytania nie tylko pozwalają nam się lepiej poznać, ale też budują obraz osoby, która kiedyś prawdopodobnie była naszej dziewczynie czy chłopakowi bardzo, bardzo bliska.

Choć wiemy, że to stare dzieje, to chyba wolelibyśmy nie słyszeć o eks w samych superlatywach.

Tymczasem panie w trakcie takich opowieści muszą wziąć głęboki oddech i przygotować się na to, że ich ukochany może wspominać swoje dawne partnerki z dużym sentymentem.

via GIPHY

Do takiego wniosku doszli austriaccy badacze z University of Graz. W badaniach, do których zaprosili 295 osób, postanowili sprawdzić, jak dobrze wspominamy swoich eks. Uczestnikami tego sprawdzianu były osoby heteroseksualne, przebywające w związku od co najmniej 4 miesięcy. Musiały one oczywiście mieć również na koncie dawną miłość. Nie mogła być to jednak historia starsza niż 5 ostatnich lat, a do tego związek ten również musiał trwać przynajmniej 4 miesiące. Naukowcy przygotowali specjalny kwestionariusz – Ex-Parter Attitudes Scale, badający postawę i zachowania wobec poprzedniego partnera bądź partnerki. Uczestnicy badania musieli określić, w jakim stopniu zgadzają się z zawartymi w nim 18 stwierdzeniami.

A wśród nich znalazły się m.in. takie opisy postaw i zachowań jak: „Na myśl o eks robię się zły/a”, „Kiedy widzę się z eks, unikam jakiegokolwiek kontaktu fizycznego z nim/nią”, „Mój/moja eks posiada bardzo wiele pozytywnych cech”.

via GIPHY

Wyniki tego testu jasno pokazały, że to mężczyźni są bardziej pozytywnie nastawieni do swoich eks i mają o nich lepsze zdanie niż kobiety o swoich byłych. Taki rezultat zaskoczył samych uczestników badania, których na koniec zapytano właśnie o zdanie w tej sprawie.

Mieli wskazać, która płeć, ich zdaniem, lepiej ocenia swoich eks – mężczyźni czy kobiety. Mogli też uznać że wynik żaden w sposób nie jest uzależniony od płci. Aż 62 procent ankietowanych skłoniło się właśnie ku tej ostatniej opcji.

Badacze przyznali, że nie wiedzą jeszcze, skąd bierze się ta różnica w ocenie byłych partnerów przez kobiety i mężczyzn. Panowie nie mają więc póki co żadnego popartego nauką powodu, którym mogą się wybronić w sytuacji, kiedy ich druga połówka wyczuje nutkę sentymentu przy wypowiadaniu imienia byłej. Może więc lepiej nie wspominać o niej za często? 😉

via GIPHY

Zdjęcie główne: serial „Ty” / Netflix
Tekst: KD

SURPRISE