Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Muzeum Guggenheima strollowało Trumpa, który chciał pożyczyć obraz Van Gogha

Muzeum wzięło pod uwagę upodobanie Trumpa do złota i zaproponowało mu coś w jego guście.
.get_the_title().

Władze nowojorskiego Muzeum Guggenheima dostały jakiś czas temu maila od przedstawicieli Białego Domu w sprawie wypożyczenia obrazu do prywatnych kwater Donalda Trumpa i jego żony. Chodziło o „Pejzaż ze śniegiem”, który Vincent Van Gogh namalował w 1888 roku. Kuratorka muzeum, Nancy Spector, odpowiedziała we wrześniu na wiadomość, pisząc, że wypożyczenie obrazu nie jest możliwe. – Cieszymy się, że interesują się oni (prezydent z żoną) wspieraniem sztuki i chcą prezentować skarby z państwowych instytucji kulturalnych. Z przykrością muszę jednak poinformować, że nie możemy uczestniczyć w tej pożyczce, gdyż obraz jest częścią Thannhausen Collection, której nie można przemieszczać z wyjątkiem wyjątkowych okazjinapisała Spector.

„Pejzaż ze śniegiem” vincent van gogh / źródło: guggenheim.org

Nie był to jednak koniec maila – kuratorka zaproponowała Białemu Domowi wypożyczenie innej pracy.

To toaleta wykonana z prawdziwego 18-karatowego złota autorstwa współczesnego włoskiego artysty Maurizio Cattelana.

Nosi tytuł „America”, a złoto, z którego jest wykonana, warte jest 1 mln dolarów. Do tego… rzeczywiście działa. – Praca ta nawiązuje do historii awangardy XX wieku, odnosząc się do słynnej fontanny Marcela Duchampa z 1917 roku. […] Jest oczywiście niezwykle cenna i dość delikatna, ale dostarczylibyśmy niezbędnych instrukcji w sprawie instalacji i dbania o nią – napisała Spector.
Biały Dom w dalszym ciągu nie odpowiedział na wiadomość kuratorki, można więc się spodziewać, że nie stanie tam jednak złota toaleta Cattelana.

„america” Maurizio Cattelan / źródło: time

Źródło: Washington Post
Tekst: NS

SURPRISE