Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najstarszy pub w Anglii zostanie zamknięty po 1200 latach

Historia pubu Ye Olde Fighting Cocks sięga VIII wieku.
.get_the_title().

Według strony internetowej pubu Ye Olde Fighting Cocks jest on najstarszym wciąż istniejącym pubem w Wielkiej Brytanii. Od 793 roku działa on w St. Albans, na północ od Londynu. Księga Rekordów Guinnessa uznała ten pub za najstarszy, lecz w 2000 roku wycofała ten tytuł, uznając, że tak stare rekordy są właściwie niemożliwe do zweryfikowania. Według lokalnej organizacji turystycznej główna konstrukcja Ye Olde Fighting Cocks została zbudowana w XI wieku i pierwotnie służyła jako gołębnik. ‘Walki kogutów miały miejsce w głównym barze pod koniec XIX i na początku XX wieku, stąd nazwa pubu’ – podaje strona internetowa.

Teraz, m.in. przez pandemię Covid-19, pub musi zostać zamknięty.

Christo Tofalli, który kupił pub w 2012 roku, napisał w poście na Facebooku, że winę ponosi ‘utrzymujący się okres niezwykle trudnych warunków handlowych’. Wyjaśnił, że rosnące podatki były problemem jeszcze przed wybuchem pandemii, a przy niskich marżach zysku i braku siatki bezpieczeństwa pub nie był w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

’Nie trzeba dodawać, że mam złamane serce: ten pub był dla mnie czymś więcej niż tylko biznesem i czuję się zaszczycony, że odegrałem choćby niewielką rolę w jego historii’ – napisał Christo Tofalli.

Z raportu firmy AlixPartners wynika, że w 2020 roku blisko 10 tys. brytyjskich lokali licencyjnych (w tym pubów, klubów i restauracji) zostało zamkniętych na stałe.

Stanowi to 175-proc. wzrost liczby zamknięć netto w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zdjęcie główne: Ye Olde Fighting Cocks
Tekst: MK

SURPRISE