Nareszcie. Centrum Warszawy się zazieleni! Zobaczcie wizualizacje Marszałkowskiej

Koniec z wszechobecnym betonem w centrum stolicy? Mieszkańcy wywalczyli projekt "zielonych" zmian, które mają przebiegać wzdłuż ulicy Marszałkowskiej.
.get_the_title().

Centrum Warszawy nie będzie już straszyć wszechobecnym betonem? Mieszkańcy stolicy od dawna narzekają na niewystarczającą ilość terenów zielonych w ich mieście – szczególnie w centrum. Ze względu na te głosy warszawscy urzędnicy stworzyli wstępną koncepcję, która wprowadziłaby zmiany w tym zakresie.

Na wizualizacjach przygotowanych przez biuro projektowe RS Architektura widzimy, że jak wyglądałyby „zazielenione” centralne punkty miasta – a dokładnie odcinek ulicy Marszałkowskiej od placu Bankowego do placu Unii Lubelskiej.

Na tym terenie ma być zasadzone około 900 drzew. Zmiany będą także dotyczyć rozkładu ruchu na tym odcinku.

Zmiany będziemy mogli obserwować już w ciągu najbliższych miesięcy – w postaci pierwszych nasadzeń. Pozostałe elementy projektu będą wdrażane w ciągu następnych kilku lat – mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy na łamach Metrowarszawa.gazeta.pl.

Nowe drzewa i zielone tereny pojawią się obok pomnika Juliusza Słowackiego na placu Bankowym. Dodatkowo jest planowane zlikwidowanie tamtejszego parkingu i zorganizowanie jednego, zbiorczego przystanku dla autobusów jeżdżących w stronę centrum. Drzewa pojawią się też w ciągu torowiska na ulicy Królewskiej i między placem Żelaznej Bramy a Ogrodem Saskim, gdzie powstanie też przejście dla pieszych.

Na odcinku Królewska–Pl. Konstytucji zakłada się zwężenie jezdni do 2 pasów ruchu w każdą stronę.

„Odzyskując” przestrzeń w pasie chodnika, jesteśmy w stanie wprowadzić podwójne szpalery drzew po obu stronach ulicy, wyznaczyć między nimi przestrzeń na poprowadzenie dwukierunkowej drogi rowerowej, oraz zieleni niskiej odgraniczającej tę drogę od ciągów pieszych oraz jezdni i zaprojektować parklety w otoczeniu zieleni – wyjaśnia Zuzanna Banaś z pracowni RS Architektura.

Źródło: warszawanaszemiasto.pl
Tekst: AO

SURPRISE