Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy potwierdzają – ludzie aktywni fizycznie rzadziej chorują na depresję

Zbierane przez dziesiątki lat wyniki badań przeprowadzanych dookoła świata dobitnie wskazują na to, że ludzie aktywni fizycznie są mniej narażeni na stany lękowe.
.get_the_title().

Bez względu na miejsce zamieszkania, płeć, rasę, kolor skóry czy wiek, osoby regularnie uprawiające sport cieszą się nie tylko lepszą kondycją fizyczną, ale i psychiczną. Zbierane przez dziesiątki lat wyniki badań przeprowadzanych dookoła świata dobitnie wskazują na to, że ludzie aktywni fizycznie są mniej narażeni na depresję i stany lękowe.

Nad tematem pochylili się naukowcy z londyńskiego Kings College. Zebrali wyniki 49 zakrojonych na szeroką skalę badań, przeprowadzanych w ciągu kilku ostatnich dekad dookoła świata.

Objęły one 267 tysięcy badanych z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Oceanii.

Analiza danych doprowadziła do wyraźnej konkluzji – im wyższy stopień aktywności fizycznej, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na depresję (u osób, które nigdy wcześniej nie cierpiały na zaburzenia psychiczne).

Zaprezentowane w American Journal of Psychiatry wnioski są szczególnie istotne z punktu widzenia polityki zdrowotnej – rządy państw powinny położyć większy nacisk na promowanie aktywności fizycznej obywateli, aby zapobiegać nie tylko depresji i stanom lękowym, ale także chorobom serca, cukrzycy czy wysokiemu ciśnieniu.

Źródło: Quartz
Tekst: AO

SURPRISE