Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie żyje Mr Goxx – chomik, który radził sobie na giełdzie lepiej niż profesjonaliści

Mr Goxx biegał w kółku, jadł, spał i handlował kryptowalutami. W pewnym momencie chomik osiągnął wyższą skuteczność niż Warren Buffet, którego nazywa się jednym z najlepszych inwestorów giełdowych na świecie.
.get_the_title().

Mr Goxx był chomikiem, którego giełdowe poczynania można było śledzić m. in. na Twitchu. Działał od 12 czerwca 2021 roku. Handlował kryptowalutami, a filmy i transmisje na żywo, podczas których się to obywało, jego fani nazywali pieszczotliwie i z pewną dozą ironii ‘sesjami handlowymi’ (ang. ‘trading sessions’). Transakcji dokonywał za pomocą przyrządów umieszczonych w swojej klatce: kołowrotka i dwóch tuneli. Biegając w kołowrotku, wybierał, którą kryptowalutą będzie handlował, a przechodząc przez tunele, uruchamiał czujniki, które aktywowały kupno i sprzedaż danej waluty.

’Nie mogę uwierzyć, że żyję w czasach, w których chomik radzi sobie na giełdzie lepiej niż ja’ – tak pisali o nim widzowie.

Zaczął, dysponując budżetem wysokości 326 euro i początkowo nie radził sobie zbyt dobrze. W ciągu pierwszych kilku tygodni stracił 7,3 proc początkowej kwoty, jednak z czasem poprawiał swoją skuteczność, a do 27 września jego wyniki osiągnęły wzrost na poziomie 19,41 proc. początkowej kwoty. Zarobił 63 euro i 27 centów.

Tak naprawdę Mr Goxx miał na imię Max. Zmarł 24 listopada, nie wykazując wcześniej żadnych niepokojących objawów. Twórcy kanału Mr Goxxa chcą zachować anonimowość. – W dzisiejszych czasach wszystko jest coraz droższe. Szczególnie rosną ceny wynajmu mieszkań, co jeszcze bardziej utrudniają wielu osobom odłożenie jakichkolwiek oszczędności. Większość przedstawicieli naszego pokolenia nie widzi dla siebie innej szansy niż inwestowanie w kryptowaluty. Często wchodzą w ten rynek, nie mając pojęcia, na czym on polega. Chcieliśmy sprawdzić, czy mój chomik byłby w stanie podejmować mądrzejsze decyzje niż ludzie – komentuje jeden z nich.

I rzeczywiście: nie było lepszego sposobu na utarcie nosa wszystkim samozwańczym inwestorom i spekulantom niż handlujący kryptowalutami chomik, który radził sobie lepiej niż oni.

Historia Mr Goxxa to kolejny dowód, że świat finansów to w wielu przypadkach samopompująca się bańka, w której wszyscy udają, że doskonale wiedzą, co robią. Jedynym sposobem na jej przebicie jest pokazanie, jak bardzo losowymi mechanizmami się ta bańka rządzi.

Tekst: MS
Zdjęcie główne: YouTube.com, 'Mr. Goxx | First Performance Review (World’s first crypto asset trading hamster!)’

SURPRISE