Obieranie pomarańczy a związek. Tiktokowa teoria miłości

Chcesz pomarańczę? Nie. A jak obiorę?
.get_the_title().

Jak wygląda dobry związek? W internecie natkniecie się na dziesiątki zasad, cech i kwestionariuszy, dzięki którym możecie sprawdzić, czy wasza relacja jest zdrowa i udana. Zdaniem TikToka da się to jednak załatwić jedną teorią, która w centrum stawia… nieobraną pomarańczę. Opowiadające o niej filmiki zostały już wyświetlone niemal 30 mln razy, a temat obierania pomarańczy staje się w świecie randek i związków istotniejszy niż kiedykolwiek.

O co chodzi? O małe, codzienne przysługi dotyczące rzeczy, które z powodzeniem moglibyśmy zrobić samodzielnie.

Teoria skórki pomarańczowej została opisana na TikToku jako określająca zaufanie i siłę związku w oparciu o gotowość partnera do wyświadczania drobnych przysług lub wykonywania takich zadań jak obieranie za nas pomarańczy – mówi psychoterapeutka Jade Thomas.

@annabhamm the orange peel theory explained🍊👩🏻‍❤️‍👨🏼 #relationships #orangepeeltheory #relationshiptips #greenflags #bidsforattention #healthylove #relationshipadvice ♬ Dream Away – Ramol

Według TikToka, jeśli nasz partner skłonny jest wyręczyć nas w tych małych czynnościach, to dobra wróżba dla związku. Codzienność składa się bowiem nie tylko z wielkich gestów, ale także – a raczej przede wszystkim – z tych małych rzeczy, które robimy dla siebie nawzajem.

Te drobne przysługi są dowodem na to, że ceni się drugą osobę i tworzony z nią związek.

Ile prawdy jest w tiktokowej teorii? Zdaniem Jade Thomas całkiem sporo. – Ostatecznie dzielenie się zadaniami lub proszenie o drobne przysługi w związkach pomaga budować poczucie bycia jednym zespołem, dzięki czemu czujemy się otoczeni opieką i bezpieczni – wyjaśnia terapeutka. Podkreśla jednak, że nie jest teoria naukowa, która zawsze i wszędzie się sprawdza, tylko tiktokowa psychozabawa. Druga osoba z różnych powodów może nie robić nam na codzień drobnych przysług – może być zajęta, zapracowana, zmęczona czy zestresowana, a my powinniśmy o tym pamiętać. Jednocześnie jednak, jeśli nigdy nic dla nas nie robi, to powinna być czerwona flaga.

Tekst: NS

SURPRISE