Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie masz się, w co ubrać na imprezę? Oto 5 sposobów na odświeżenie ubrań bez prania

Wybierasz się na imprezę, ale ulubione ciuchy wyciągnięte z dna szafy nie pachną już świeżością? Sprawdź praktyczne sposoby, dzięki którym poradzisz sobie w sytuacjach awaryjnych.
.get_the_title().

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą metodą na odświeżenie ubrań jest pranie. Ale nie oszukujmy się – zdarzają się przecież sytuacje awaryjne. Po długim dniu wybieramy się prosto na imprezę, nie mając nawet gdzie się przebrać, bardzo chcemy nałożyć znów ulubiony t-shirt, który mieliśmy na sobie już dzień wcześniej albo po prostu to, co wyciągnęliśmy z dna szafy, nie pachnie już świeżością. Czasem nie mamy pod ręką pralki, ale częściej problemem bywa po prostu brak czasu. Rozwiązaniem, dzięki któremu nie będziecie musieli wylewać na siebie flakonu perfum czy nerwowo obwąchiwać się przez cały dzień, może okazać się 5 poniższych sposobów. Tylko pamiętajcie – jeśli wasze ubranie jest zaplamione, zdadzą się na nic, wtedy jedyną odpowiedzią jest pralka.

1. Wystaw ubranie na słońce

Źródło: Wikimedia Commons

Czasami odrobina słońca i świeżego powietrza jest w stanie zdziałać cuda. Jeśli twoje ubrania przesiąkły zapachem jedzenia czy papierosów, możesz je po prostu wynieść na balkon. Po kilku spędzonych tam godzinach nie będą może pachnieć jak świeże pranie, ale połączenie światła słonecznego i wiatru zniweluje nieprzyjemne zapachy.

2. Wykorzystaj ziarna kawy

Źródło: Wikimedia Commons

W wielu perfumeriach można znaleźć słoiczki z ziarnami kawy. To nie przypadek – służą one do tego, aby „odblokować” nos zmęczony testowaniem wielu rodzajów perfum naraz. Ziarna kawy mogą także pomóc w odświeżeniu ubrań. Wystarczy umieścić je w zamkniętej torebce wraz z ubraniem, a zniwelują one przykry zapach w kilka godzin. Oczywiście ubranie będzie wtedy pachnieć kawą, ale to chyba nic złego. Ważne, jednak aby ziarna kawy były świeże, a nie zwietrzałe.

3. Włóż ubranie do zamrażarki

źródło: medium

Kilka lat temu Chip Bergh, prezes Levi Strauss & Co., wyznał, że nigdy nie pierze swoich jeansów – zamiast tego wkłada je na kilka godzin do reklamówki i chowa do zamrażarki. Niska temperatura zabija bakterie, które odpowiadają za przykry zapach. Ale uwaga – ta metoda nie jest dobra dla wszystkich ubrań, bo może zniszczyć bardziej delikatne tkaniny.

4. Użyj sody oczyszczonej

Źródło: Wikimedia Commons

Soda oczyszczona ma szereg zastosowań w domu – zastępuje detergenty i pomaga w usuwaniu nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, bywa też stosowana do pielęgnacji ciała czy higieny jamy ustnej. Dlatego nie powinno dziwić, że ten uniwersalny proszek może pomóc również w usuwaniu przykrych zapachów z ubrań. Wystarczy umieścić sodę w papierowym filtrze do kawy, włożyć na przykład do brzydko pachnących butów czy nieświeżej koszulki i zostawić na kilka godzin. Zamiast sody można użyć także proszku do pieczenia.

5. Spraw sobie pralkę Bosch z technologią ActiveOxygen Refresh

Źródło: Bosch

W odświeżeniu garderoby bez prania w pralce może pomóc też… pralka. W pralkach Bosch z programem prania ActiveOxygen Refresh możliwe jest bowiem odświeżanie ubrań bez prania, użycia wody i detergentów. Jak to możliwe?

Po uruchomieniu specjalnego programu do wnętrza pralki wpuszczany jest aktywny tlen, który w około 45 minut sprawi, że ubrania będą na powrót świeże i pachnące.

Jeśli jednak okaże się, że niektóre ubrania wymagają prania, to nie musi ono trwać godzinami. Nowe pralki Bosch wyposażone są w specjalną funkcję TimePerfect, która umożliwia skrócenie czasu prania nawet do 65 proc. W dodatku mają dedykowany dodatkowy szybki program: Super Krótki 15’, który pozwala wyprać aż 2 kg ubrań w rekordowym czasie 15 minut — wliczając w to pranie, płukanie i wirowanie.

SURPRISE