Pasy, które zatrzymują kierowców dzięki iluzji optycznej

Dwie indyjskie artystki zaprojektowały specjalne pasy dla pieszych, które zmuszą kierowców do zatrzymywania się. W jaki sposób? Dzięki iluzji optycznej.
.get_the_title().

Saumya Pandya Thakkar i Shakuntala Pandya, prywatnie matka i córka, to artystki, pochodzące ze stanu Gudźarat w Indiach. Ich projekt wykorzystuje prosty trik optyczny, który sprawia, że z daleka pasy wydają się wystawać ponad jezdnię jak blokady drogowe.

Ciężko dokładnie określić, z jakiej odległości efekt 3D pasów staje się widoczny, jednak autorki projektu zapewniają, że jest na tyle duża, aby nie dopuścić do panicznego hamowania w ostatniej chwili.

Złudzenie, jakie daje zastosowana iluzja optyczna jest na tyle ulotne, aby zwrócić uwagę kierowcy, jednocześnie go nie rozpraszając. Jak tłumaczą artystki, problem z brawurowym stylem jazdy w Indiach jest na tyle poważny, że swoim projektem chcą również zwrócić uwagę na łatwość, z jaką indyjscy zmotoryzowani ignorują przepisy. To zresztą niejedyny kraj, w którym powstał podobny pomysł – pasy 3D można znaleźć również między innymi w Chinach.

źródło: Wired

SURPRISE