Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pasy, które zatrzymują kierowców dzięki iluzji optycznej

Dwie indyjskie artystki zaprojektowały specjalne pasy dla pieszych, które zmuszą kierowców do zatrzymywania się. W jaki sposób? Dzięki iluzji optycznej.
.get_the_title().

Saumya Pandya Thakkar i Shakuntala Pandya, prywatnie matka i córka, to artystki, pochodzące ze stanu Gudźarat w Indiach. Ich projekt wykorzystuje prosty trik optyczny, który sprawia, że z daleka pasy wydają się wystawać ponad jezdnię jak blokady drogowe.

Ciężko dokładnie określić, z jakiej odległości efekt 3D pasów staje się widoczny, jednak autorki projektu zapewniają, że jest na tyle duża, aby nie dopuścić do panicznego hamowania w ostatniej chwili.

Złudzenie, jakie daje zastosowana iluzja optyczna jest na tyle ulotne, aby zwrócić uwagę kierowcy, jednocześnie go nie rozpraszając. Jak tłumaczą artystki, problem z brawurowym stylem jazdy w Indiach jest na tyle poważny, że swoim projektem chcą również zwrócić uwagę na łatwość, z jaką indyjscy zmotoryzowani ignorują przepisy. To zresztą niejedyny kraj, w którym powstał podobny pomysł – pasy 3D można znaleźć również między innymi w Chinach.

źródło: Wired

SURPRISE