Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Plogging – nowy rodzaj fitness łączy sport z dbaniem o środowisko

Ten nowy rodzaj aktywności fizycznej może się okazać wiodącym trendem w fitnessie w 2018 roku. Dowiedzcie się, czym jest plogging i dlaczego warto uprawiać go w rękawiczkach.
.get_the_title().

Plogging pokazuje, że dbanie o własną sylwetkę można pogodzić z dbaniem o środowisko. Zaczął on być już uprawiany w krajach skandynawskich, ale jest szansa, ze stanie się równie popularny w innych miejscach świata.

Plogging to bieganie połączone z jednoczesnym zbieraniem śmieci z ziemi.

BBC zaznacza, że taki rodzaj fitnessu przynosi wiele korzyści – poprawiamy naszą kondycję i sprawiamy, że nasza okolica oczyści się z leżących na ziemi plastikowych butelek puszek czy innych odpadków, które niestety często są bezmyślnie rozrzucane. Uprawiający plogging chcą to zmienić, dlatego zawsze gdy wychodzą na poranny jogging biorą ze sobą torbę na śmieci i parę rękawiczek.

Nowy trend zapoczątkował działacz na rzecz ekologii Erik Ahlström, który jakiś czas temu przeprowadził się z jednego ze szwedzkich miejscowości górskich Åre do Sztokholmu.

Wówczas zauważył, że w porównaniu z poprzednim miejscem zamieszkania, Sztokholm wygląda jak śmietnisko.

Od razu zorganizował pierwszą grupę, która podchwyciła jego pomysł o oczyszczaniu miasta podczas joggingu. Aby więcej osób dołączyło do inicjatywy, postanowił nazwać swoją akcję – tak z połączenia dwóch szwedzkiego słowa „plocka” i angielskiego „jogging” powstał nowy termin „plogging”. Teraz działacz postanawia wyjść ze swoim pomysłem nawet poza swoje sąsiedztwo i zaczyna komunikować potrzebę uprawiania tego sportu w szkołach i w różnych firmach, które podzielają jego ideę.

Źródło: inhabitat.com

Tekst: AR

SURPRISE