Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ponad 300 tys. mieszkańców opuściło Nowy Jork od początku pandemii

Niektórzy przenieśli się do pobliskiego New Jersey, a inni wybrali odległe Los Angeles.
.get_the_title().

Nowy Jork zdecydowanie pustoszeje. To nie tylko wrażenie wywołane wielomiesięcznym lockdownem – to fakt. Z danych opublikowanych niedawno przez U.S. Postal Service wynika, że od początku pandemii Nowy Jork na dobre opuściło 295103 osób. Tylu nowojorczyków zgłosiło się do USPS w okresie od 1 marca do 31 października w sprawie zmiany adresu.

Można jednak śmiało podejrzewać, że w rzeczywistości miasto opuściło znacznie więcej niż niespełna 300 tys. osób.

Po pierwsze, zmiana adresu obejmuje często całe gospodarstwo domowe, które składa się z większej ilości osób niż jedna. Po drugie, przecież nie wszyscy, którzy opuścili Nowy Jork, chcieli oficjalnie zmienić swój adres.

fot. Luke Stackpoole / źródło: unsplash

Jak się mają te dane do sytuacji z ubiegłych lat?

W 2019 roku w okresie od marca do lipca do USPS z prośbą o zmianę adresu zgłosiło się 101342 osób – w tym roku, w analogicznym okresie, było ich prawie dwa i pół raza więcej, bo aż 244895.

Dlaczego nowojorczycy opuszczają miasto? Wpływa na to kilka czynników: po pierwsze pandemia, ale też pogorszenie sytuacji ekonomicznej, poziom przestępczości w mieście i problemy ze szkołami. Jeśli chodzi o kierunki, które najczęściej wybierają nowojorczycy, to część przenosi się niedaleko dotychczasowego miejsca zamieszkania: do Long Island, New Jersey czy Westchester. Inni wybierają odleglejsze kierunki i przenoszą się na Florydę czy do Los Angeles.

Zdjęcie główne: Dorian Mongel/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE