Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Portrety zwierząt stworzone z kwiatów i liści. Są piękne!


Japoński artysta i fotograf Raku Inoue inspiruje się nie tylko pięknem natury, ale także tradycyjną japońską sztuką układania kwiatów, znaną jako ikebana.
.get_the_title().

Raku Inoue tworzy kolorowe portrety owadów i innych zwierząt, używając do tego tylko i wyłącznie kwiatów, gałązek, liści i łodyg ze swojego ogrodu. Każdy z portretów jest wyjątkowy, bo artysta dobiera kwiaty i liście zgodnie z porami roku i tym, co aktualnie oferuje natura.

źródło: raku inoue
źródło: raku inoue

Wszystko zaczęło się pewnego bardzo wietrznego dnia, gdy płatki z krzewu róży na moim podwórku spadły na trawę. Wziąłem je i wykonałem pierwszą „rzeźbę” kwiatową przedstawiającą chrząszcza. Uznałem, że cały proces tworzenia jest tak uspokajający i terapeutyczny, że uczyniłem go kreatywną rutyną i ćwiczeniem, które powtarzałem każdego ranka, pijąc kawę. Z czasem stało się to moją artystyczną tożsamością – mówi Raku.

źródło: raku inoue
źródło: raku inoue
źródło: raku inoue

Jego seria „Natura Insects” to całe mnóstwo realistycznych portretów motyli, chrząszczy, pająków czy sów.

Raku swoje kwiatowe rzeźby ostrożnie układa na jednolitym tle, a następnie fotografuje, aby uzyskać efekt przypominający gabloty widoczne w muzeach.

Ile czasu zajmuje mu wykonanie jednego portretu? – Może to potrwać 20 minut albo nawet kilka tygodni. To zależy od złożoności i szczegółowości. W przypadku projektów 3D muszę zbudować także rdzeń z pianki jako strukturę podstawową, a to wymaga czasu – mówi artysta.

źródło: raku inoue
źródło: raku inoue

Studiując sztukę ikebany, artysta nauczył się szanować przyrodę i wykorzystywać jej sezonowość. Po deszczu woli zbierać opadłe płatki kwiatów i to z nich tworzyć swoje dzieła, zamiast je zrywać.

Więcej prac artysty znajdziecie na jego Instagramie.

źródło: raku inoue
źródło: raku inoue

Tekst: Marta Mankiewicz
Zdjęcie główne: Raku Inoue

SURPRISE