Posiadłość El Chapo do wygrania w meksykańskiej loterii narodowej

W ten sposób meksykański rząd walczy o społeczną przychylność dla coraz bardziej zdecydowanej polityki przeciwko kartelom narkotykowym.
.get_the_title().

W zaplanowanej na 15 września meksykańskiej loterii narodowej wygrać będzie można 22 nieruchomości przejęte przez państwo od narkotykowych bossów i skorumpowanych polityków. Łączna wartość nagród w loterii, koordynowanej przez ‘Instytut Oddania Ludziom Tego, Co Zostało Skradzione’, wynosi 10 milionów dolarów, a koszt kuponu uprawniającego do udziału w losowaniu to 12 dolarów.

Najgłośniej komentowaną nagrodą w loterii jest dom byłego przywódcy kartelu Sinaloa, Joaquína ‘El Chapo’ Guzmána. W 2014 roku to właśnie z tej posiadłości uciekł on przed żołnierzami piechoty morskiej tunelem prowadzącym do miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Wyceniony na 180 tys. dolarów dom z zewnątrz wygląda raczej skromnie, jednak po wejściu do środka wyrafinowany system bezpieczeństwa i wanna wyposażona w mechanizm, który zmienia ją we właz ewakuacyjny, ujawniają inną historię.

Warta uwagi jest też wyceniona na prawie 4 miliony dolarów, położona w ekskluzywnej dzielnicy Mexico City rezydencja, która kiedyś należała do Amado Carrillo Fuentesa, byłego przywódcy kartelu Juárez. W jej skład wchodzi 10 sypialni, piwniczka z winami, jacuzzi, sauna, basen i spora przestrzeń na imprezy rodem z serialu ‘Narcos’. Carrillo, znany w narkotykowym półświatku pod pseudonimem ‘Pan Nieba’, u szczytu swojej kariery dowodził pokaźną samochodową flotą do przewozu narkotyków. Zmarł w 1997 roku podczas operacji plastycznej mającej na celu zmianę jego wyglądu.

Estadio Azteca, Zdjęcie: Ruben Ramirez / Unsplash

Fanów sportu zainteresować może prywatna loża na kultowym stadionie Azteca.

Należąca wcześniej do meksykańskiego rządu strefa była podobno miejscem, w którym Diego Maradona przyjął w 1986 roku trofeum Pucharu Świata po tym, jak Argentyna pokonała RFN w finale. Wartość loży szacowana jest na około milion dolarów. Nagroda obejmuje również środki na pokrycie kosztów utrzymania przestrzeni przez pierwsze 10 lat.

Losowanie, w którym wygrać będzie można również ranczo czy nieruchomości przy plaży, odbędzie się 15 września – tuż przed rozpoczęciem corocznych obchodów Dnia Niepodległości Meksyku. Jak ogłosił w zeszłym miesiącu prezydent Andrés Manuel López Obrador, sprzedaż biletów pozwoli zebrać około 25 milionów dolarów, które zostaną przeznaczone na finansowanie programów społecznych,

Zdjęcie główne: Daniel Cardenas / Getty Images
Tekst: AD

SURPRISE