Poszukiwanie trufli we Włoszech na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Czyli kolejny powód, by wybrać się do kina na 'Truflarzy'.
.get_the_title().

Widzieliście już ‘Truflarzy’? Dokument o zbieraczach tych rzadkich grzybów niedawno trafił na wielki ekran i podbija serca kinomanów. Sam proces poszukiwania także niedawno doczekał się wyróżnienia. Tradycja poszukiwania i zbierania trufli we Włoszech trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ta praktyka liczy sobie już setki lat, a wiedzę dotyczącą poszukiwań truflarze, którzy stanowią mocną i solidarną społeczność, przekazują z pokolenia na pokolenie.

Trufli zazwyczaj szuka się w towarzystwie psów. Nicolas Cage w filmie ‘Pig’ miał wprawdzie do tego świnię, jednak to psy łatwiej jest odpowiednio wytresować.

Starania, by poszukiwania trufli wciągnięte zostały na listę UNESCO, trwały aż 8 lat.

‘To dziedzictwo rozległej wiedzy, skupionej na dogłębnym zrozumieniu środowiska naturalnego i ekosystemu, które podkreśla relacje między ludźmi i zwierzętami, łącząc wiedzę łowcy trufli i zdolności węchowe psa, którego człowiek jest trenerem i z którym nawiązuje symbiotyczną relację. Starodawna tradycja, która łączy całe Włochy z północy na południe, interpretowana jest zgodnie z lokalną tożsamością kulturową i przekazywana przez historie, anegdoty, praktyki i przysłowia’ – wyjaśnia w uzasadnieniu swej decyzji UNESCO.

Zdjęcie główne: The Urban List
Tekst: NS

SURPRISE