Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Poszukiwanie trufli we Włoszech na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Czyli kolejny powód, by wybrać się do kina na 'Truflarzy'.
.get_the_title().

Widzieliście już 'Truflarzy’? Dokument o zbieraczach tych rzadkich grzybów niedawno trafił na wielki ekran i podbija serca kinomanów. Sam proces poszukiwania także niedawno doczekał się wyróżnienia. Tradycja poszukiwania i zbierania trufli we Włoszech trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ta praktyka liczy sobie już setki lat, a wiedzę dotyczącą poszukiwań truflarze, którzy stanowią mocną i solidarną społeczność, przekazują z pokolenia na pokolenie.

Trufli zazwyczaj szuka się w towarzystwie psów. Nicolas Cage w filmie 'Pig’ miał wprawdzie do tego świnię, jednak to psy łatwiej jest odpowiednio wytresować.

Starania, by poszukiwania trufli wciągnięte zostały na listę UNESCO, trwały aż 8 lat.

’To dziedzictwo rozległej wiedzy, skupionej na dogłębnym zrozumieniu środowiska naturalnego i ekosystemu, które podkreśla relacje między ludźmi i zwierzętami, łącząc wiedzę łowcy trufli i zdolności węchowe psa, którego człowiek jest trenerem i z którym nawiązuje symbiotyczną relację. Starodawna tradycja, która łączy całe Włochy z północy na południe, interpretowana jest zgodnie z lokalną tożsamością kulturową i przekazywana przez historie, anegdoty, praktyki i przysłowia’ – wyjaśnia w uzasadnieniu swej decyzji UNESCO.

Zdjęcie główne: The Urban List
Tekst: NS

SURPRISE