Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przeklinanie podczas ćwiczeń dodaje siły. To potwierdzone naukowo!

Fenomen znany każdemu, kto przenosił meble, dźwigał sztangę lub popychał zepsuty samochód, został w końcu potwierdzony w laboratorium. Przeklinanie czyni nas silniejszymi. Zwiększa też tolerancję na ból.
.get_the_title().

Kolejny dowód na to, że nasz instynkt się nie myli.

Powtarzanie wulgaryzmów podczas maksymalnego wysiłku w wymierny sposób poprawia wydajność – potwierdzili badacze z Uniwersytetu w Keele w serii eksperymentów.

Badani zostali najpierw poproszeni o wybranie swojego ulubionego przekleństwa, na przykład terminu, którego najchętniej użyliby, gdyby boleśnie uderzyli się w głowę. Mieli też wybrać dwa słowa neutralne – których najprawdopodobniej użyliby do opisu stołu, na przykład 'drewniany’ lub 'brązowy’. Później uczestnicy mieli dawać z siebie wszystko na rowerku treningowym oraz podczas testów siły chwytu. W niektórych seriach ćwiczeń mgli kląć do woli, podczas innych – proszono ich, by używali neutralnego słownictwa.

Fot. Victor Freitas/ Unsplash

Okazało się, że w półminutowych wyzwaniach rowerowych, w których dopingowali się bluzgami, ich maksymalna moc wzrosła średnio o 24 waty w porównaniu z wersją ocenzurowaną ćwiczenia.

Analogicznie, siła ich chwytu wzrosła o równowartość 2,1 kg. – W ten stosunkowo prosty sposób sprawdziliśmy, czy przekleństwa przynoszą wymierne korzyści – powiedział Richard Stephens, psycholog z Uniwersytetu w Keele, który przedstawił wyniki eksperymentu na spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton. – Nasza praca opierała się na wcześniejszych eksperymentach, w których udowodniono, że przekleństwa zwiększają też tolerancję ludzi na ból. Odkrycie raczej nie jest zaskoczeniem dla nikogo, kto choć raz w życiu włożył w coś maksymalny wysiłek. – Nie mówimy ludziom czegoś, czego jeszcze nie wiedzą, ale weryfikujemy to w systematyczny i obiektywny sposób – dodał Stephens. – Myślę, że ludzie instynktownie sięgają po przekleństwa, kiedy walczą z bólem, albo potrzebują dodatkowego wzrostu wydajności.

Tekst: AvdB

SURPRISE