Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Puste torby z logo Prady za 40 dolarów wiele mówią o współczesnej kulturze

Satyra na kapitalizm, iluzja luksusu. Kolektyw MSCHF znowu trafia w punkt – tym razem sprzedaje puste torby z logo Prada, Hermes lub Supreme za 40 dolarów.
.get_the_title().

MSCHF to kolektyw artystyczny z Brooklynu znany z m.in. z miecza, który Grimes nosiła podczas Met Gala 2021, czy z customowych butów Air Max 97 'Satan shoes’, stworzonych przy współpracy z Lil Nas X i zawierających kroplę krwi ludzkiej. Ten ostatni projekt kosztował MSCHF pozew od Nike’a o naruszenie praw autorskich. Kolejny może skończyć się podobnie. Tym razem MSCHF sprzedaje na stronie Only Bags torby zakupowe takich znanych marek jak Prada, Fendi czy Supreme. Cena? Aż 40 dolarów.

Fake it ’till you make it!

Wielu będzie się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby wydać 40 dolarów na torbę z logo Supreme, ale w rzeczywistości kolektyw skupił się na zjawisku, które szerzy się w sieci od jakiegoś czasu, m.in. na Ebay’u, Depop czy Vinted, gdzie sprzedawcy oferują torby ekskluzywnych marek w szalonych cenach. I znajdują nabywców, bo okazuje się, że są osoby, które marzą o tym, by paradować po ulicy lub pokazywać w sieci z torbą zakupową Hermes.

’Jeśli nie możesz konsumować – na poziomie, którego pragniesz, na poziomie, którym karmią cię media społecznościowe i fikcyjna rzeczywistość celebrytów – możesz aspirować do tej rzeczywistości sięgając po estetykę „konsumenta”’ – tak brzmi manifest OnlyBags.

Po co komuś puste designerskie torby? Aby pokazać się na ulicy lub w mediach społecznościowych, by wzbudzić zazdrość w kapitalistycznym społeczeństwie, w którym jedynym wyznacznikiem szczęścia wydają się luksusowe dobra i pieniądze. Manifest MSCHF punktuje bezlitośnie estetykę i psychologię konsumpcji. Bezwartościowe torby emanują logotypami marek, których posiadanie wydaje się bezcenne.

Zdjęcie główne: instagram Kim Kardashian

SURPRISE