Dlaczego warto fundować sobie randki w pojedynkę

Masturdating, czyli spędzanie wolnego czasu solo, to nie tylko znak czasów - okazuje się, że to całkiem zdrowy nawyk!
.get_the_title().

Dla samotnych ciepłe dni oznaczają permanentne poczucie wykluczenia – wszędzie widać spacerujące zakochane pary. W efekcie wielu z nich jeszcze bardziej wycofuje się z życia społecznego. A jednak od życia stadnego też czasem warto odpocząć – a nawet, jak twierdzi nauka, może to być jeden z waszych zdrowszych nawyków. Za nowymi zwyczajami stara się nadążyć język – „masturdating” to określenie solowych randek.

Amerykańskie badaczki, Rebecca Ratner i Rebecca Hamilton, przeprowadziły 5 eksperymentów, mających pomóc zbadać sens solowej aktywności. W programie wzięli udział respondenci z całego świata. Jak można było się domyślić, uczestnicy wyraźnie zaznaczyli różnicę pomiędzy zajęciami w pojedynkę, a takimi, które uważają za grupowe. Według ich odpowiedzi towarzystwo uważamy za niezbędne, gdy chcemy się rozerwać. Sami wolimy być raczej wtedy, kiedy np. podczas zjedzenia na mieście obiadu zamierzamy jednocześnie popracować.

Chęć do spędzania czasu w towarzystwie nie wynika z instynktu stadnego lecz obaw przed oceną ze strony innych.

Gdy te obawy były mniejsze, niechęć do samotnego spędzania czasu stanowczo malała.

Jeden z eksperymentów został przeprowadzony na grupie studentów. Badaczki zaczepiały idących samotnie i namawiały na krótką wizytę w galerii sztuki. Ten sam eksperyment przeprowadzano na grupach ludzi. Ci, którzy mieli iść na wystawę sami, godzili się niechętnie. Odwrotnie było w przypadku grup znajomych – tymczasem oba typy uczestników badania odnotowały taki sam poziom zadowolenia z wystawy. Oglądający ją w pojedynkę zauważyli nawet, że mogli dokładniej przemyśleć to, co zobaczyli.

Jak tłumaczą badaczki, nie doceniamy walorów samotności. Jej efektem jest nie tylko poprawa koncentracji, ale też redukcja lęków, a co za tym idzie mniejszy poziom stresu. Spędzając czas w pojedynkę możemy skupić się nie tylko na oglądanym filmie, ale przede wszystkim na własnych myślach i emocjach, co ułatwia ich uporządkowanie.

A w momencie, w którym mamy dobry kontakt ze sobą, łatwiej o lepsze relacje z innymi.

Badaczki zwracają też uwagę na to, że coraz więcej osób jest zmuszonych spędzać czas samotnie ze względu na zmieniające się społeczeństwo. Ludzie później decydują się na małżeństwo i dzieci, a coraz więcej osób rezygnuje w ogóle z założenia rodziny. Słyszy się też o rosnącej liczbie singli. Do tego dołóżmy wymagający rynek pracy i współczesną koncentrację na karierze. Łatwo zrozumieć, czemu uważamy, że przedstawianie samotnych rozrywek jako czegoś gorszego pozbawia wielu szansy na szczęście.

Dlatego następnym razem, zamiast narzekać, że nie prowadzimy tak intensywnego życia towarzyskiego jak byśmy chcieli i w ogóle #foreveralone, lepiej kupić pojedynczy bilet do kina i tyle popcornu, ile tylko dusza zapragnie.

SURPRISE