Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Robot-pies Boston Dynamics trafia do sprzedaży

Firma zaprezentowała też kolejne wideo, na którym humanoidalny robot Atlas robi parkour.
.get_the_title().

Umiejętności robotów Boston Dynamics – jednej z najbardziej znanych globalnie firm zajmujących się robotyką – nie przestają nas zadziwiać. Dwa lata temu zachwycaliśmy się jej humanoidalnym robotem o nazwie Atlas, który wykonał niezwykle płynne salto w tył. Z biegiem czasu okazało się jednak, że na tym nie kończą się umiejętności tej mierzącej 150 cm i ważącej 75 kg maszyny. Rok później Boston Dynamics pokazało kolejne wideo, które udowodniło, że Atlas zdecydowanie nie spoczął na laurach – w niespełna 30-sekundowym widzimy robota przeskakującego przez kłodę, który następnie wskakuje na trzypoziomową platformę i bez problemu pokonuje kolejne stopnie. Firma zaprezentowała właśnie kolejne wideo, na którym Atlas robi parkour:

Ale to nie wszystko, co ma w zanadrzu Boston Dynamics. Pamiętacie wideo, na którym robot-pies otwierał drzwi (pisaliśmy o tym tutaj)? Czworonożne roboty Spot, które prawdopodobnie zainspirowały twórców „Black Mirror” przy odcinku „Metalhead”, właśnie trafiły do sprzedaży.

Nie oznacza to jednak, że będą dostępne w każdym supermarkecie – póki co Boston Dynamics ogranicza swoją ofertę sprzedażową do firm, które przedstawią ciekawe zastosowania tej nowej technologii.

Oprócz śmieszno-strasznych wideo trafiających do sieci, na których widać robota tańczącego do „Uptown Funk”, Spot powstał w jak najbardziej praktycznym celu. Robot znajdzie zastosowanie na placach budowy. Porusza się w tempie do 4,8 km/h i jest w stanie dotrzeć do miejsc, do których nie są w stanie trafić roboty na kółkach. Do tego może dźwigać dodatkowy ciężar o wadze do 14 kg. Wmontowana kamera 360 stopni sprawia, że Spot może zostać wykorzystany do monitoringu. Czworonożny robot na jednym ładowaniu działa do 90 minut – następnie można doładować mu baterię lub ją po prostu wymienić. Ile kosztuje Spot? Niestety firma tego nie ujawnia, jednak plotki mówią, że za te pieniądze można kupić luksusowy samochód.

Tekst: NS

SURPRISE