Seks ze znajomymi, najczęściej raz w tygodniu, czyli jak wygląda życie seksualne polskich singli

Polscy single mają w ciągu swojego dotychczasowego życia około 6 partnerów seksualnych, sypiają głównie ze znajomymi i zdecydowanie wolą seks oralny od analnego. Przybliżamy szczegóły badań dotyczących życia seksualnego Polaków żyjących w pojedynkę.
.get_the_title().

Jak pokazują najnowsze badania, Polacy coraz mniej chętnie uprawiają seks – nasza aktywność seksualna na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszyła się aż o 10 proc. Mimo to, jesteśmy coraz bardziej liberalni, dlatego częściej rezygnujemy z małżeństwa na rzecz nieformalnych związków lub też decydujemy się na życie w pojedynkę.

Obecnie szacuje się, że w Polsce może mieszkać nawet 7 milionów singli, i to właśnie im poświęcona jest ostatnia publikacja Emilii Paprzyckiej i Zbigniewa Izdebskiego pt. 'Single i singielki. Intymność i seksualność osób żyjących w pojedynkę’.

Wiele wskazuje na to, że do 2035 roku co trzeci Polak będzie żył samotnie. Dlatego warto wiedzieć z kim sypia singiel, gdzie poznaje partnerów i jaki preferuje rodzaj seksu.

Zdecydowana większość polskich singli, bo aż 91 proc. to osoby heteroseksualne, pozostały odsetek badanych stanowią homoseksualiści, biseksualiści, osoby aseksualne oraz takie, które nie potrafią określić swoich preferencji. Ponad połowa badanych odbywa regularne stosunki seksualne, jednak w tym wypadku aktywniejsi są mężczyźni (56,7 proc.) niż kobiety (43,3 proc.). Z powyższych analiz procentowych wynika również, że średnia liczba partnerów seksualnych, z którymi badani odbyli stosunek seksualny przez całe dotychczasowe życie, to około 6 osób.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, nie jest żadną niespodzianką, że największą liczbę partnerów seksualnych deklarowali właśnie mężczyźni, rekordzistami okazali się jednak najstarsi panowie – wskazywali oni nawet 13 partnerek seksualnych przez całe dotychczasowe życie. Jak przedstawiała się reszta danych bez podziału na płeć? Najwięcej partnerów seksualnych, bo aż 11 deklarowały osoby z najstarszej grupy badanych, czyli 40-49 lat. Dla porównania, badani w wieku od 18 do 24 lat wskazywali tylko ok. 5 partnerów.

Jak wyglądały natomiast wyniki dotyczące liczby partnerów, z którymi badani odbyli stosunek seksualny w ciągu ostatniego roku? Niecałe 24 proc. badanych singli deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odbyło żadnego stosunku seksualnego. Zgodnie z przewidywaniami odsetek ten był dużo wyższy u kobiet (34,8 proc.) niż mężczyzn (15,6 proc.).

Najczęściej jednak wskazywaną częstotliwością uprawiania seksu było raz w tygodniu (26,3 proc.), natomiast raz w miesiącu zadeklarowało tylko 10,9 proc. badanych.

Swoich partnerów seksualnych polscy single poznają najczęściej przypadkowo (24,7 proc.), głównie w klubach. Jednak najważniejsze okazało się grono własnych znajomych. Prawie 75 proc. z badanych odpowiedziało, że utrzymuje stałe stosunku seksualne ze znaną już wcześniej osobą. Tylko 3,8 proc. badanych uprawiało seks z osobą prostytuującą się, jednak byli to tylko i wyłącznie mężczyźni, wśród badanych kobiet nie zaobserwowano ani jednego przypadku korzystania z agencji towarzyskiej.

Skoro wiemy już, jak często Polacy uprawiają seks, pozostaje nam jeszcze odpowiedź na pytanie dotyczące seksualnych preferencji singli. Ponad połowa z badanych osób, bez względu na płeć, doświadczyła seksu oralnego. Ten rodzaj seksu najczęściej uprawiały osoby w wieku od 18 do 24 lat (72 proc.) oraz od 40 do 49 lat (56 proc.). W pozostałych grupach wiekowych odsetek osób zainteresowanych seksem oralnym był mniejszy niż 50 proc.

Badania, które przedstawia Paprzycka i Izdebski jasno wskazują również, że polscy single nie są zainteresowani seksem analnym (około 90 proc. badanych go nie praktykowało). Uzyskany wynik był całkowicie niezależny od płci – tylko co dziesiąty polski singiel i polska singielka uprawiali ten rodzaj seksu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

SURPRISE