Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spotify mało płaci, więc zespół wypuści tysiąc 30-sekundowych piosenek

0,002 funta za odsłuch piosenki – tyle dostaje zespół The Pocket Gods.
.get_the_title().

Artyści nie od dziś skarżą się, że jeśli nie jesteś w czołówce najpopularniejszych gwiazd, nie ma co liczyć na to, że dostaniesz od Spotify godziwe tantiemy. Ostatnio to zespół The Pocket Gods postanowił zaprotestować przeciwko polityce serwisów. Indie-popowa grupa założona ćwierć wieku temu w brytyjskim St Albans ma na koncie aż 25 albumów. Wkrótce dołączy do nich jeszcze jeden.

Album pod tytułem '1000×30 – Nobody Makes Money Anymore’ będzie składać się z tysiąca piosenek. Każda z nich trwać będzie nieco ponad 30 sekund.

Wokalista zespołu, Mark Christopher Lee, mówi, że inspiracją był dla nich artykuł z 'The Independent’, którego autor sugerował, że obecna polityka Spotify może sprawić, że utwory staną się krótsze. – Zobaczyłem ten artykuł i pomyślałem: po co pisać dłuższe piosenki, skoro dostajemy niewielkie pieniądze już za trzydzieści sekund? – mówi Lee. Artyści dostają tantiemy już wtedy, gdy użytkownik serwisu odsłucha zaledwie pół minuty utworu.

Jakiego rzędu są to wynagrodzenia?

W przypadku The Pocket Gods było to dokładnie 0,002 funta za odsłuch. Nieprzypadkowo więc singlowy utwór z albumu '1000×30 – Nobody Makes Money Anymore’ nosi właśnie taki tytuł.

Kiedyś dostawaliśmy 0,007 funta, ale obcięli nam stawki, bo Spotify kupiło podcast Joe Rogana za 100 mln dolarów – mówi Lee. Składający się z tysiąca utworów album trafi oczywiście na Spotify, choć zespół liczy się też z tym, że może zniknąć z biblioteki serwisu.

Zdjęcie główne: Music Essentials
Tekst: NS

SURPRISE