Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Stwórz własną Blob Operę!

Zawsze czułeś w sercu, że skomponowanie opery to twoje powołanie? Brakowało ci tylko śpiewaków i...talentu? No to przygotuj się na Blob Operę!
.get_the_title().

Ale zaraz, czy bloby to nie te dziwne, bezkształtne gniotki, które nijak się mają do poważnej opery? Tak.

Blob Opera to hit w googlowskiej aplikacji „Arts&Culture”.

Jej twórcą jest David Li, który zaprojektował bezkształtne ludki z plasteliny, wyśpiewujące arie operowe basem, tenorem, sopranem i mezzosopranem (choć według niektórych to raczej chorały gregoriańskie).

Na czym polega nasza rola? Dzięki myszce możemy moderować bloby i ich śpiew, rozciągać je na lewo i prawo, wyciągać w górę i wskazywać, który blob ma w danym momencie śpiewać partię solową. Reszta blobów w tym czasie akompaniuje grzecznie soliście, tworząc całkiem spektakularny utwór. Jako bonus bloby ruszają ustami (otworami gębowymi?) i przewracają oczami.

Może i brzmi to głupio, ale twórca aplikacji podszedł do niej z pełną powagą.

Na Blob Operę składa się zarejestrowany materiał (16 godzin śpiewu profesjonalistów!), który został podany procesowi uczenia maszynowego i zamieniony w interaktywny, dostępny dla każdego eksperyment.

googleblog.com

Chcesz się pobawić w Moniuszkę? Odpal Blob Operę, tylko uważaj, bo ta zabawa dziwnie wciąga. Jeżeli uznasz, że wszyscy (łącznie z dyrektorem Opery Narodowej) powinni usłyszeć twoje arcydzieło, to wciśnij „nagrywanie” i puść swoją Blob Operę w świat.

Zdjęcie główne: Google Arts&Culture
Tekst: Ewa J.

SURPRISE