Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tatuaż, który może uratować ci życie

Jeśli wydaje ci się, że tatuaże powstają wyłącznie po to, by cieszyć ludzkie oko, nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz. Dziś podskórne malunki mogą nawet pomóc kontrolować stan twojego zdrowia. W jaki sposób?
.get_the_title().

Do tej pory tego typu „tatuaże” były dostępne dla chętnych w formie zwykłej naklejki. Naukowcy z Niemiec znaleźli jednak sposób, by wprowadzić pod skórę tusz, który zmieni kolor w odpowiedzi na zmieniające się poziomy glukozy, albumin czy pH. Zespół pod kierownictwem inżyniera chemicznego Aliego Yerisena z Politecniki w Monachium połączył sztukę z nauką, wykorzystując biosensory kolometrycznye.

To sprawia, że tatuaż skórny działa jak wyświetlacz diagnostyczny, zmieniając swój kolor w odpowiedzi na zmiany stężenia trzech biomarkerów.

Zostały one wybrane nieprzypadkowo – każdy z nich jest niezwykle istotny diagnostycznie. Poziom glukozy powinien być ściśle monitorowany w przebiegu leczenia cukrzycy, wahania pH mogą wskazywać na szereg poważnych problemów zdrowotnych, a zbyt niski lub zbyt wysoki poziom albumin – na problemy z nerkami, wątrobą lub sercem.

Barwnik stworzony przez naukowców zmienia swój odcień pod wpływem każdego z tych trzech biomarkerów. Czujnik albumin ma kolor żółty, który wraz ze wzrostem stężenia przybiera bardziej zielonkawą barwę, rosnący poziom glukozy zmienia barwę tatuażu z żółtego na ciemnozielony, a pH od żółtego do niebieskiego.

Chętni na taki tatuaż będą musieli jednak poczekać – do tej pory nie zostały one przetestowane na ludziach, a jedynie na kawałkach świńskiej skóry, przy zmiennych stężeniach kluczowych biomarkerów.

Ponadto jedynie kolor czujnika pH był odwracalny, co oznacza, że tatuaż póki co działa tylko jednorazowo. Jest to jednak pierwszy krok, dzięki któremu w przyszłości pacjenci z cukrzycą oraz chorobami nerek i wątroby będą mieli możliwość monitorowania stan swojego zdrowia w czasie rzeczywistym. Wszystko to przy użyciu modnego i stylowego tatuażu.

Tekst: KW
Zdjęcia: Pixabay, Wiley Online Library

SURPRISE