Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Trudności ludzi z silną wolą i dużą samokontrolą. Te cechy potrafią odkryć ciemne strony charakteru

Osoby, które posiadają takie cechy, często są wychwalane przez innych. Jednak badania pokazują, że silny charakter nie zawsze jest dobrą rzeczą.
.get_the_title().

Ludzie, którzy zazwyczaj są ugodowi oraz mają dobre relacje społeczne, przeważnie są posłuszni i trudniej jest im stawiać opór. To odkrycie dołącza do serii badań, które dowodzą, że osoby z wysoką samokontrolą i dyscypliną mają również ciemną stronę charakteru. Co prawda w każdym przypadku zaobserwowano, że takie osoby lepiej radzą sobie w szkole i pracy oraz prowadzą zdrowszy tryb życia, rzadziej się przejadają czy zażywają narkotyki, zachowują się też mniej agresywnie i brutalnie, rzadziej są też karane. Niektórzy naukowcy stwierdzili nawet, że samokontrola jest pewnego rodzaju 'mięśniem moralnym’, który determinuje zdolność do etycznego działania. Jednak nie do końca musi tak być.

unsplash.com

Okazuje się, że osoby o silnej woli postępują zgodnie z normami społecznymi, ale tylko, gdy ktoś może osądzić ich zachowanie.

Jeśli nikt nie śledzi ich ruchów, zachowują się tak, aby jak najlepiej chronić własne interesy. Normy społeczne są dla nich ważnym wskaźnikiem, wyznaczającym granicę zachowań. Chodzi jednak wyłącznie o stwarzanie pozorów. Ważniejsze niż same zasady jest to, czy nikt nie zwróci uwagi na ich niemoralne zachowanie. Silna wola może przyczynić się do aktów okrucieństwa. Osoby te są jednak bardzo ostrożne, gdy popełniają antyspołeczny czyn. Za wszelką cenę unikają zdemaskowania, ponieważ w dalszym ciągu chcą pozostać ludźmi godnymi zaufania i sprawiającymi wrażenie zaangażowanych.

Osoby z wysokim poziomem samokontroli są bardziej skłonne do nieuczciwego unikania kary za niebezpieczną jazdę. Mają też większą skłonność do oszukiwania na testach.

Takie osoby częściej są samolubne i bardziej skłonne do bezwzględnego postępowania. Te zachowania uwydatniają się w momencie, gdy ich własne poczucie władzy czy autorytetu jest zagrożone lub gdy muszą konkurować z innymi. To właśnie te osoby mogą postępować zgodnie z powiedzeniem 'po trupach do celu’. Ogólnie są ludźmi bardzo lubianymi i docenianymi ze względu na pozornie pożądane i pozytywne cechy, które mogą prowadzić do wielu sukcesów.

Zdjęcie główne: unsplash.com
Tekst: MZ

SURPRISE