Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Twoje dochody wpływają na to, jak odczuwasz upływający czas

Każdy wie, że czas mija inaczej na dobrej imprezie, a inaczej na długim wykładzie czy nudnym spotkaniu. Sekundy bólu mogą wydawać się minutami, a z kolei pół dnia z dobrą książki potrafi zlecieć jak godzina czy dwie. Ale jaki związek ma upływ czasu z naszymi zarobkami?
.get_the_title().

Badania nad przetwarzaniem wspomnień przez mózg sugerują, że ludzie, których stać na więcej nowych doświadczeń, mają wrażenie, że żyją dłużej. Zamożne osoby mogą 'kupić’ wspomnienia, a ciągłe ich dostarczanie generuje więcej kodów czasowych. Takimi bodźcami mogą być choćby wakacje czy ciekawe hobby. Mózg nie chce 'tracić czasu’ na zapamiętywanie momentów, które są nudne lub nieistotne. Umysły ludzi generują znacznie więcej wspomnień, gdy podejmowane przez nich działania są swobodne, angażujące oraz zróżnicowane.

Badania sugerują, że ludzie zamożni żyją też średnio dłużej biologicznie.

Ludzie mają tendencję do idealizowania wspomnień. Zapamiętujemy znacznie więcej dobrych chwil. Jednak mimo wszystko, życie pełne bogatych i różnorodnych historii będzie miało bardziej satysfakcjonującą jakość niż te ograniczone przez monotonię. Dodatkowo, posiadanie większej kontroli nad swoim czasem – na co może pozwolić bogactwo, ale też przeżywanie czasu w oparciu o konkretne wydarzenia, a nie o zegar – może doprowadzić do powstania nowych wspomnień i bardziej 'dopracowanej’ historii życia.

unsplash.com

Bogactwo nie jest jednak niezbędnym i jedynym czynnikiem, który może sprawić wrażenie, że życie jest dłuższe. Miliarder zamiast luksusowych wakacji może zafundować sobie drogi zegarek, który nie zmieni jednak jego sposobu odczuwania czasu. Nie trzeba mieć zatem dużej ilości pieniędzy, aby prowadzić dynamiczne i interesujące życie. Osoby, które miały zgraną klasę w liceum, częściej wspominają ten okres i są w stanie opowiedzieć więcej historii z tych czasów. Z kolei ci, których lata uczęszczania do liceum ograniczały się jedynie do zdobywania wiedzy na lekcjach, częściej powiedzą, że ten czas minął im bardzo szybko i niewiele z niego pamiętają.

Ważne jest znalezienie złotego środka, ponieważ bogaci ludzi też mogą przywyknąć do luksusowych wakacji i wtedy czas znów zacznie przyspieszać.

Zamożni ludzie, mając więcej pieniędzy, są w stanie pozwolić sobie na wciąż nowe wrażenia i bodźce. Luksusowe wakacje, kolacje czy rejsy potrafią sprawić, że życie wydaje się dłuższe, 'przecież tyle udało się zrobić!’. Jednak są osoby, które wcale nie cieszyłyby się z wystawnego życia czy pochłaniającej pracy. Niektórzy są w stanie czerpać satysfakcję z pracy na farmie czy ogrodnictwa. Również czas spędzany z dziećmi może zapewnić tworzenie nowych kodów czasowych. Dla wielu to on jest sposobem na radość. Z kolei osoby pochłonięte pracą czy spotkaniami nie mogą sobie pozwolić na wysokiej jakości czas rodzinny.

Zdjęcie główne: Unsplash.com
Tekst: MZ

SURPRISE