Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ukryte supermoce roślin, czyli domowe rośliny, które dobrze wpływają na ciało i umysł

Rośliny, jak powszechnie wiadomo, mają moc uszczęśliwiania ludzi. Poznajcie magiczne właściwości lawendy, rozmarynu, aloesu czy bluszczu.
.get_the_title().

Bywają prezentami na specjalne okazje albo pocieszają nas w trudnych sytuacjach. Jednak rośliny mogą dla nas zrobić znacznie więcej dobrego. Naukowcy nieustannie udowadniają ich pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Zespół ShopAlike przyjrzał się temu zielonemu tematowi bliżej.

Jak rośliny wpływają na nasz umysł?

Rośliny mają olbrzymi wpływ na nasz umysł. Na niektóre wystarczy tylko popatrzeć, aby poczuć się lepiej – przykładem są choćby orchidee, których widok działa relaksująco na nasz wzrok. Jednak w większości przypadków to wdychanie zapachów pomaga nam w największym stopniu cieszyć się ich pozytywnymi efektami. Tak jest z rozmarynem i lawendą.

W 2015 roku naukowcy przeprowadzili eksperyment, umieszczając uczestników w trzech różnych pokojach i poddając testowi na zapamiętywanie. Pokoje różniły się zapachem: w jednym pachniało rozmarynem, w drugim – lawendą, a w trzecim nie dominował żaden szczególny zapach. Uczestnicy mieli za zadanie przyjrzeć się różnym przedmiotom znajdującym się w pokojach i je zapamiętać. Wyniki pokazały, że to osoby z pokoju o zapachu rozmarynu osiągnęły najwyższy wynik, podczas gdy uczestnicy z pokoju o zapachu lawendy wypadli znacznie gorzej. Lawenda wpływa bowiem na naszą senność i sprzyja spokojnemu zasypianiu.

Działają na nas także zapachy jaśminu i gardenii. Jaśmin pomaga łagodzić niepokój i bezsenność, gardenia wpływa zaś pozytywnie na naszą produktywność.

Kolejną rośliną o supermocach jest waleriana, którą już od czasów starożytnych stosowano pod postacią herbatek czy nalewek na bezsenność. Niedawno naukowcy odkryli, że już sam zapach waleriany może mieć pozytywne działanie na jakość naszego snu.

Jak rośliny wpływają na nasze ciało?

Rośliny mają też pozytywny wpływ na nasze ciało. W 1989 roku NASA opublikowała raport pokazujący, które rośliny w najlepiej oczyszczają powietrze, a zatem, dzięki usprawnieniu oddychania, przyczyniają się do polepszania naszego zdrowia.

Jak udowodniono, rośliny szczególnie warto mieć w sypialni. Część z nich – jak aloes czy sansewieria – charakteryzuje się odwróconym procesem fotosyntezy, a zatem produkuje tlen i pochłania dwutlenek węgla nocą, co poprawia jakość snu.

Posiadanie roślin w domu pozwoli nam w znaczącym stopniu pozbyć się toksyn, często występujących w chemii gospodarczej czy w plastiku. Szczególnie skuteczna jest tu zielistka Sternberga, która potrafi usunąć nawet do 90 proc. toksyn z powietrza w pomieszczeniu w ciągu zaledwie dwóch dni. Godne polecenia są też skrzydłokwiat, palma areka czy bambus, które poprawiają jakość powietrza o nawet 60 proc., a także zwiększają jego nawilżenie o nawet 5 proc. To z kolei pomaga złagodzić objawy alergii, przeziębienia czy problemów z zatokami.

Więcej informacji: ShopAlike.pl

SURPRISE