Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Umierający mózg jest świadomy i bardzo aktywny? Tak wynika z badania EEG

Wcześniej naukowcy zaobserwowali podobny wzrost aktywności mózgu u umierających szczurów.
.get_the_title().

W 2013 roku neurolog Jimo Borjigin wraz z grupą naukowców zaobserwował gwałtowny wzrost aktywności w mózgach umierających szczurów. Badacze podejrzewali, że te krótkie rozbłyski świadomości mózgu zwierząt przypominały stan doświadczany przez osoby, które przeżyły zatrzymanie akcji serca. ’Te odkrycia skłoniły nas do zbadania aktywności nerwowej mózgu u umierających pacjentów przed i po klinicznym wycofaniu wspomagania oddychania’ – napisali naukowcy z University od Michigan, którzy wykryli gwałtowny wzrost aktywności w mózgach dwóch umierających osób.

Badacze przyjrzeli się przypadkom pacjentów z akademickiego centrum medycznego Michigan Medicine, którzy byli podłączeni do EEG, choć odłączono już urządzenia wspomagające ich akcje życiowe.

Łącznie zidentyfikowali cztery takie przypadki.

źródło: Shutterstock

U dwóch z czterech pacjentów, którzy zmarli, będąc w śpiączce, zapisy elektroencefalograficzne pokazały nagły wybuch fal gamma. Są one powiązane ze świadomością, wyższymi procesami poznawczymi, a także przywoływaniem wspomnień. Szczególnie istotne fale gamma to te, które pojawiają się na styku skroniowo-ciemieniowo-potylicznym po obu stronach głowy – i właśnie tam zaobserwowano je u umierających pacjentów. Aktywność mózgu trwała kilka minut i niekiedy, jak podkreślają badacze, była szczególnie wysoka.

Podobny wzorzec aktywności zaobserwowano u osób śniących i u pacjentów z napadami padaczkowymi, którzy zgłaszają halucynacje wzrokowe i eksterioryzację (out-of-body experience).

Ten sam mechanizm działa też w przypadku śmierci klinicznej. Co faktycznie widzi umierający mózg? Tego oczywiście nie wiemy, bo pacjenci, których wzięli pod lupę naukowcy z Michigan, zmarli. Wiadomo jednak, że gdy spadł poziom tlenu w ich krwi, wzrósł puls, co może sugerować, że do wzmożonej aktywności fal gamma konieczny jest działający autonomiczny układ nerwowy. ’Nie możemy wykluczyć możliwości, że wzrost fal gamma jest oznaką patologicznego procesu charakterystycznego dla etapu umierania i nie ma związku ze świadomym przetwarzaniem’ – piszą naukowcy. Jednocześnie jednak mają nadzieję, że z każdym podobnym zarejestrowanym przypadkiem będziemy dowiadywać się więcej o ostatnich chwilach życia.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Robina Weermeijer/Unsplash

SURPRISE