Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Warszawskie Pole Mokotowskie czekają duże zmiany. Oto najważniejsze plany

Podzielenie parku na strefy aktywności oraz adaptacja domków fińskich na wzór tych, które znamy z Jazdowa, to tylko kilka ze zmian, jakie czekają w przyszłości Pole Mokotowskie.
.get_the_title().

Wszystko wskazuje na to, że Pole Mokotowskie czekają spore zmiany. Stołeczny ratusz chce, aby to popularne wśród warszawiaków miejsce wypoczynku było jeszcze atrakcyjniejsze i ogłosił właśnie konkurs na rewitalizację tego kompleksu parkowego. Na przygotowanie projektu konkursowego architekci i urbaniści mają czas do 19 czerwca. Mimo to, już teraz wiemy, czego mniej więcej możemy się spodziewać – wszystko to za sprawą konsultacji społecznych dotyczących przyszłość parku, na podstawie których niespełna dwa lata temu powstał raport „Master plan Pole Mokotowskie – koncepcja rozwoju”. Planowane zmiany powinny uwzględniać propozycje zawarte w raporcie.

Pole Mokotowskie, fot. Agata Grzybowska

Zdaniem Agnieszki Kłąb z biura prasowego ratusza, zasadniczą zmianą ma być uporządkowanie parku, co w praktyce oznacza podzielenie go na określone strefy aktywności – część z nich będzie służyła do leniuchowania, inne zaś do aktywnego odpoczynku. Do parku prawdopodobnie włączony zostanie również teren po dawnej bazie MPO. Ze względu na charakter bezdrzewnej łąki, służyć ma do grillowania i odpoczynku. Być może urządzone zostaną tu fontanny lub oczko wodne. Zmiany czekają również teren sąsiadujący z Biblioteką Narodową, który ma być bezpośrednio połączony z ogrodem Biblioteki. W tej części parku powstanie bowiem strefa ciszy, gdzie będzie można w spokoju poczytać książkę. Planowany jest również remont głównego stawu wraz z kanałami. Rodziców powinien ucieszyć nowy, sensoryczny plac zabaw dla dzieci.

Projekty konkursowe muszą również zawierać pomysł adaptacji dwóch domków fińskich, które znajdują się przy ul. Leszowej. Mają spełniać funkcję społeczną i kulturalną na wzór tych na Jazdowie. Na terenie parku pojawić mają się również dwa pawilony gastronomiczne, jeden zupełnie nowy, drugi zaś w miejscu dawnego pubu Merlin.

Pula nagród w konkursie to 150 tys. zł. Zrewitalizowane Pole Mokotowskie zobaczymy w 2020 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Tekst: AC

SURPRISE