Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wielka czarna skrzynka Ziemi zarejestruje upadek cywilizacji

Earth Black Box będzie rejestrować wszystkie nasze działania związane ze środowiskiem naturalnym i pomoże przyszłym pokoleniom lepiej zrozumieć, w jaki sposób doszło do katastrofy klimatycznej.
.get_the_title().

Praktycznie niezniszczalna, 10-metrowa stalowa konstrukcja stanie na granitowej płaszczyźnie na zachodnim wybrzeżu australijskiej Tasmanii. Lokalizacja została wybrana ze względu na swoją geopolityczną i geologiczną stabilność. Budowa ma zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie tego roku, ale wiele szczegółów projektu nadal owianych jest tajemnicą.

We wnętrzu zasilanej energią słoneczną kapsuły znajdą się komputery i twarde dyski, na których zapisana ma zostać ‘bezstronna relacja z wydarzeń, które doprowadziły do upadku naszej planety’. Dane dotyczące poziomu mórz, temperatury czy stężenia CO2 w atmosferze zostaną zgromadzone wraz z tweetami, nagłówkami i postami na temat zmian klimatu, które algorytm będzie zbierać z internetu.

Pomysłodawcy czarnej skrzynki Ziemi mają nadzieję, że taki zapis końca świata pomoże ocalałym zrozumieć, co dokładnie spowodowało upadek cywilizacji.

Ostatecznie skrzynka będzie zawierać historię i świadomie będzie nas wszystkich rozliczać z tego, jak ludzkość poradziła sobie – lub nie – z największym wyzwaniem – mówią jej twórcy.

Projekt autorstwa firmy marketingowej Clemenger BDDO i Uniwersytetu Tasmanii ma także zmobilizować rządzących do działania. Świadomość tego, że wszystkie ich poczynania są rejestrowane i zostaną kiedyś rozliczone ma sprawić, że podejmować będą decyzje lepsze dla planety. Dokumentowanie tweetów i nagłówków prasowych również ma być inspiracją do konkretnych zmian.

W pewnym sensie chodzi o to, by uczynić czarną skrzynkę Ziemi całkowicie zbędną.

’Tylko jedna rzecz jest pewna: twoje działania i zaniechania są teraz rejestrowane. To, jak zakończy się ta historia, zależy wyłącznie od nas’ – czytamy na stronie projektu.

Zdjęcie główne: earthsblackbox.com
Tekst: AD

SURPRISE